Dziecko zostało zaproszone na urodzinki? Sprawdź, co kupić na prezent

Marek Szydełko
14.08.2023

Okres przedszkolny to czas urodzinek. Dziecko zacznie otrzymywać zaproszenia od koleżanek i kolegów, na które trzeba oczywiście odpowiedzieć, by utrzymywać relacje towarzyskie i po prostu sprawić pociesze radość. Tutaj jednak pojawia się standardowy dylemat: co kupić na prezent? Ile wydać? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Punktem wyjścia powinna być konsultacja z rodzicami solenizanta

Zwykle takie konsultacje przeprowadza się z mamami dzieci świętujących urodziny i zapraszających znajomych na małą imprezkę. Skontaktuj się więc z mamą solenizanta i podpytaj, z jakiego prezentu jej dziecko na pewno się ucieszy, a który nie będzie też przesadnie drogi. Mama na pewno będzie przygotowana i – jeśli jest kulturalna – to nie wskaże konkretnego prezentu, ale np. jego kategorię (przybory plastyczne, klocki etc.).

Nie przesadzaj z budżetem

Grubą przesadą jest kupowanie w gruncie rzeczy obcemu dziecku prezentu za np. 200-300 zł. To tylko mała imprezka urodzinowa dla dzieci z przedszkola, dlatego zachowaj zdrowy rozsądek i nie przeznaczaj na upominek więcej niż 100-120 złotych.

W takiej kwocie można już kupić naprawdę fajny prezent, na przykład mały zestaw LEGO, pięknie wydaną książkę dla dzieci, zestaw do rysowania, robienia biżuterii, lepienia w plastelinie itd.

To nie ma być prezent dla Twojego dziecka!

Warto o tym przypomnieć, zwłaszcza zabierając dziecko na zakupy i pozwalając mu wybrać prezent dla koleżanki czy kolegi. W zarodku zduś naturalne dla dzieci próby kupienia czegoś, o czym same marzą.

Nie ulegaj presji wydania więcej niż sobie założyłaś i wyjaśnij dziecku, że rozmawiałaś z mamą kolegi/koleżanki i wiesz, że akurat ten prezent nie będzie dobrym wyborem (nawet jeśli lekko naginasz fakty). Nakieruj dziecko na coś, co mieści się w budżecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie