Dzień Rodziny zamiast Dnia Mamy i Taty w przedszkolu: dlaczego to dobry pomysł?

Maciej Piwowski
14.06.2024

Jeśli Twoje dziecko chodzi do przedszkola, to być może ze strony placówki padła propozycja zrezygnowania z organizacji osobnych Dni Mamy i Taty na rzecz wspólnego Dnia Rodziny. Choć może się to wydawać dziwne czy wręcz kontrowersyjne, to ta koncepcja ma jak najbardziej sens, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Oszczędność czasu

Nie ukrywajmy: w tak zabieganych czasach każda uroczystość przedszkolna może nieco zdestabilizować domowe i zawodowe plany. Zapracowani rodzice nie zawsze mogą sobie pozwolić na to, aby wspólnie uczestniczyć w dwóch następujących krótko po sobie wydarzeniach. Dzień Rodziny jest korzystniejszą opcją, ponieważ wymaga tylko jednokrotnej wizyty w przedszkolu, dzięki czemu można przedłużyć uroczystość nawet do kilku godzin.

Mniejszy stres dla dziecka

Dziecko, które musiałoby uczestniczyć w dwóch programach okolicznościowych, osobnym dla mamy i taty, przeżywa podwójny stres. Musi nauczyć się różnych kwestii, co w wieku przedszkolnym jest naprawdę trudne. Organizując Dzień Rodziny oszczędzamy mu stresu i dajemy szansę na bardzo dobre przygotowanie się do swojej roli.

Dogodniejszy termin

Dzień Rodziny najczęściej organizuje się na początku czerwca, czyli tuż przed końcem roku szkolnego. To idealny termin, ponieważ dzieci znacznie mniej chorują, a przy tym nie wyjeżdżają jeszcze na wakacje, dzięki czemu można liczyć na dużą frekwencję.

Tata nie poczuje się poszkodowany

Dzień Taty przypada 23 czerwca i jest to taki okres, kiedy część rodzin udaje się już na wakacje. Efekt? Pustki w przedszkolu, przez co trudno byłoby zorganizować pełnoprawną uroczystość dla ojców. Tatusiowie rzeczywiście mogą być poszkodowani, jeśli kalendarz imprez przedszkolnych skupi się wokół dni Babci, Dziadka oraz Mamy.

Dzień Rodziny eliminuje ten problem, pozwalając docenić oboje rodziców i przygotować dla nich wspólny program, w który dziecko szczególnie mocno się zaangażuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie