Gdy małe dziecko marudzi podczas jazdy samochodem…

Jerzy Biernacki
04.06.2021

Marudzenie dziecka podczas jazdy samochodem nie jest niczym niezwykłym. Podobnie zachowuje się wiele dzieci, które po prostu nie przepadają za podróżowaniem lub nie są do tego przyzwyczajone. Jeśli więc szykuje się Wam dalszy wyjazd i na samą myśl o jęczeniu i płaczu dziecka dostajesz dreszczy, to koniecznie wykorzystaj tych kilka wskazówek.

Usiądź z tyłu

Jeśli to nie Ty jesteś kierowcą podczas podróży, to najlepiej będzie, jeśli usiądziesz z tyłu. Będziesz mieć łatwy dostęp do dziecka, co pozwoli Ci szybko zareagować na jego marudzenie czy nawet nudności – co przecież może się zdarzyć. Jeśli sama masz chorobę lokomocyjną i źle znosisz jazdę na tylnej kanapie, to pamiętaj o wzięciu leku przed podróżą.

Sprawdź pozycję w foteliku

To bardzo ważne, aby marudzące w podróży dziecko miało zapewnioną możliwie najbardziej komfortową pozycję w foteliku. Sprawdź, czy nie jest on ustawiony zbyt płasko, przez co dziecko nie może swobodnie obserwować tego, co dzieje się za szybą samochodu. Ustaw zagłówek, pasy, upewnij się też, że dziecko nadal swobodnie mieści się w tym foteliku – może już czas na zmianę?

Częste postoje

Zaplanujcie trasę w taki sposób, aby mieć możliwość robienia postojów w bezpiecznych miejscach co około 1,5 godziny. Częstotliwość postojów zależy oczywiście od wieku dziecka, jego potrzeb oraz od tego, czy aktualnie śpi czy może jest aktywne. 1,5 godziny to jednak taki optymalny dystans. Podczas postoju pozwól dziecku swobodnie pobiegać (stale je kontroluj), poskakać i pozbyć się nadmiaru energii.

Może wyjazd w nocy?

Jeśli tylko macie taką możliwość, a dziecko rzeczywiście zawsze daje Wam nieźle popalić podczas jazdy, to warto rozpocząć podróż późnym wieczorem. Dzięki temu pociecha na pewno szybko zaśnie i być może prześpi całą noc, co pozwoli kierowcy dojechać na miejsce w spokoju i skupieniu. Taka opcja może się okazać znacznie bezpieczniejsza dla całej rodziny – nie wspominając już o tym, że unikniecie korków, a latem jazdy w upale.

Odwracaj uwagę dziecka od podróży

Masz tutaj szerokie pole do popisu. W podróży bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju zabawy rodzinne, które pozwalają odciągnąć uwagę dziecka od samego aktu jazdy samochodem. Wypróbuj chociażby zabawę w „Co widzisz za oknem” – dziecko wybiera sobie np. budynek gospodarski i opisuje go w taki sposób, aby pozostali pasażerowie odgadli, co ma na myśli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.