Karanie dziecka jest podstawową metodą wychowawczą w większości domów. Choć budzi ona kontrowersje wśród pedagogów i psychologów, to okazuje się być dość skuteczna. Oczywiście nie mamy tutaj na myśli kar cielesnych, które zawsze świadczą o niskich kompetencjach wychowawczych rodziców i ich bezsilności. Dziecko można natomiast karać w zupełnie inny sposób i dzięki temu osiągnąć cel, jakim jest np. posłuszeństwo pociechy czy utrwalenie w nim określonych postaw. Sprawdź zatem, jak mądrze dawać dziecku kary.
Chodzi o to, aby dawać dziecku takie kary, które rzeczywiście są dla niego dotkliwe i nie mogą zostać łatwo zbyte wzruszeniem ramion. Jeśli na przykład dziecko od dawna miało zaplanowane wyjście do koleżanki, to cofnięcie pozwolenia na pewno mocno je zaboli i taka kara zostanie zapamiętana, ponieważ dziecko odczuje jej konsekwencje. Dlatego każda kara powinna być dobrze przemyślana.
W dawaniu kar dziecku najważniejsze jest to, aby zachować konsekwencję. Jeśli wychowujesz dziecko wraz z partnerem, to koniecznie ustal z nim, że nie będziecie podważać swoich decyzji. Konsekwencja jest również potrzebna w dochowaniu czasu trwania kary. Przykładowo: jeśli dziecko nie może przez tydzień oglądać telewizji, to nie wycofuj się z tego po dwóch dniach dobrego zachowania.
To absolutna podstawa, ponieważ dawanie dziecku kary „na zapas” lub za coś kompletnie nieistotnego tylko podkopuje zaufanie w najbliższej rodzinie. Kara powinna być konsekwencją poważnego przewinienia, z czego dziecko musi zdawać sobie sprawę. Dlatego zanim jej udzielisz wyjaśnij pociesze, co zrobiła, dlaczego Ci się to nie podoba, jak powinno postąpić następnym razem oraz wytłumacz, dlaczego dajesz mu taką karę.
Jest to szczególnie ważne w przypadku młodszych dzieci, u których wciąż kształtuje się wewnętrzny system moralny. Jeśli kara była konsekwencją np. brzydkiego odnoszenia się do rodziców, to po jej zakończeniu zapytaj dziecko, czy już rozumie, co zrobiło źle i czy zamierza zrobić wszystko, aby nigdy więcej nie dopuścić do takiej sytuacji. Dzięki temu dziecko zobaczy, że nie dajesz mu kar dla własnej przyjemności, ale dlatego, że Ci na nim zależy.