Jak dbać o siebie w ciąży? Poznaj 6 złotych rad

Mateusz Nowak
27.12.2016

Jesteś w ciąży? Gratulacje! Przed Tobą mnóstwo radości, ale też zmartwień. Na pewno chcesz, aby dziecko zdrowo rosło w Twoim brzuszku i urodziło się silne. Masz świadomość, że Twoje wybory na etapie ciąży będą miały kolosalny wpływ na przyszłość malucha. Dlatego stworzyliśmy dla Ciebie praktyczny poradnik i podpowiadamy Ci 6 złotych zasad dbania o siebie w ciąży.

  1. Idź do ginekologa – oczywiście powinnaś go odwiedzać regularnie, minimum raz w miesiącu, ale po tym, gdy już dowiesz się o ciąży, jak najszybciej umów pierwszą wizytę. Powiedz lekarzowi o tym, jakie przyjmujesz leki, czy masz alergię, problemy ze zdrowiem etc. Bardzo dokładnie przygotuj się do tego spotkania, spisz sobie pytania na kartce, aby o niczym nie zapomnieć. Poproś ginekologa o ułożenie planu wizyt i ściśle stosuj się do jego zaleceń.
  2. Uważaj na to, co jesz – w ciąży nie powinnaś jeść niektórych produktów. Wykluczone jest surowe mięso (np. tatar czy słabo wysmażony stek) i surowe jajka. Unikaj też produktów powodujących gazy i ciężkostrawnych. Zapomnij o słodzonych napojach typu cola, ogranicz też słodycze, aby zbytnio nie utyć.
  3. Sprawdź, czy nie masz cukrzycy ciążowej – to bardzo poważny i niestety coraz częstszy problem, który dotyka przyszłe mamy. Cukrzyca ciążowa, jeśli pozostaje pod kontrolą lekarza, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Nieleczona może jednak doprowadzić do poważnych powikłań. Dlatego jak najszybciej zgłoś się na badanie cukru we krwi.
  4. Zapomnij o używkach – dla większości przyszłych mam jest to zupełnie oczywiste, jednak wciąż są kobiety, które zdają się nie rozumieć, że to, co jedzą, piją i wdychają, ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Jeśli palisz, to natychmiast zerwij z nałogiem. Nie słuchaj też pomysłowych koleżanek, które będą Cię przekonywać, że lampka wina do obiadu to nic takiego. Alkohol w każdej ilości i postaci szkodzi dziecku.
  5. Nie zamykaj się w domu – nastała dziwna moda na to, aby ciążę określać mianem choroby. Zbyt wiele kobiet, bez żadnego medycznego wskazania, decyduje się więc iść na zwolnienie zaraz po ogłoszeniu radosnej nowiny. To błąd, który może kosztować nie tylko pogorszenie stosunków z pracodawcą, ale także izolację społeczną. Jeśli rzeczywiście nie możesz pracować w ciąży, to i tak staraj się wychodzić z domu, spacerować, spotykać z ludźmi.
  6. Dbaj o skórę i włosy – w czasie ciąży na pewno zauważysz, że poprawił się wygląd Twojej cery oraz włosów. To efekt wzrostu poziomu estrogenów. Niestety, nie będzie to trwać wiecznie. Po porodzie sytuacja się odwróci i wówczas zaczniesz narzekać na drastyczne wypadanie kosmyków i szorstką skórę. Dlatego nie rezygnuj z pielęgnacji – sięgaj po dobre kosmetyki, także domowe.

Stosując się do tych rad będziesz mieć pewność, że zrobiłaś wszystko, co najlepsze nie tylko dla swojego dziecka, ale także dla siebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.