Jak gotować dla niemowlaka?

Mariusz Siwko
29.06.2015

Zaczynasz powoli wprowadzać pierwsze dorosłe produkty do diety swojego dziecka? Jest to więc najwyższy czas dowiedzieć się, jakie gotowanie będzie najbardziej odpowiednie dla twojego malucha. Nawet jeśli na początku wspomagasz się gotowymi daniami ze słoiczków, to w końcu przyjdzie pora na gotowanie. Jaki sposób przyrządzania posiłków wybrać i w czym gotować?

Najzdrowiej na parze

W sieci oraz poradnikach dla rodziców istnieje mnóstwo przepisów na pierwsze dania dla dzieci. Zauważ, że najwięcej jest zupek kremów oraz warzyw i mięs gotowanych na parze. Dlaczego para? Ponieważ produkty ugotowane na parze nie tracą smaku i zapachu, pysznie się prezentują na talerzu w swojej oryginalnej postaci i z żywymi kolorami oraz, co najważniejsze, nie tracą takiej ilości składników odżywczych, jak podczas gotowania w wodzie. Gotowanie na parze jest również możliwe bez soli oraz tłuszczu. Choć tłuszcz jest niezbędny w diecie dziecka, można go dodać osobno w zdrowszej postaci, a dosalanie w ogóle nie powinno mieć miejsca w kuchni dla niemowląt i dzieci. Zamiast soli smaku dodają naturalne zioła, jak bazylia, oregano, majeranek, i wiele innych. W dodatku gotować na parze można wszystko: warzywa, owoce, mięsa, ryby, kasze, ryże.

W czym gotować?

To, w czym przyrządzamy posiłki dla maluchów też ma ogromne znaczenie. Istnieją bowiem materiały, które niestety potrafią wydzielać groźne dla zdrowia związki chemiczne. A nie chcemy mieć ich również w zupce swojego dziecka. Szczególnie należy uważać na naczynia z uszkodzoną powłoką teflonową, która wydziela substancje rakotwórcze, a także na garnki aluminiowe oraz emaliowane. Za najzdrowsze uważa się naczynia ze stali nierdzewnej. Jednak powinna to być szlachetna stal nierdzewna najwyższej jakości. Takie garnki mają symbol 18/10 oraz grube, kilkuwarstwowe dno. Szczególnie polecane są garnki ze stali nierdzewnej Philipiak. Na pewno każda z was słyszała dobre opinie o naczyniach Philipiak. Poleca się je właśnie do zdrowego gotowania, dzięki antyalergicznym, antybakteryjnym oraz energooszczędnym właściwościom. Naczynia te są niezwykle wytrzymałe, odporne na zarysowania, odpryski. Do potraw w nich gotowanych nie przedostają się żadne szkodliwe substancje, a dzięki doskonałemu akumulowaniu ciepła przyrządzanie potraw jest szybkie i zdrowsze. W każdym zestawie tych naczyń znajdziemy garnek do gotowania na parze. Więcej opinii na temat naczyń znajdziesz na:www.wyrzucsolniczke.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.