Jak odciążyć się z obowiązków rodzicielskich?

Piotr Kowalczyk
03.09.2018

Każdy rodzic wie, że dziecko to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki. Godziny spędzone na opiece mogą wykończyć każdego. Opiekunowie często szukają sposobów na odciążenie się z nadmiaru obowiązków.

Mimo wielkiej rodzicielskiej miłości, każda chwila spędzona w samotności jest na wagę złota. Jednak jak poradzić sobie, gdy opiekunka jest poza finansowymi możliwościami, a mama i teściowa tylko szukają kolejnych wymówek by nie opiekować się maluchem? Z pomocą przychodzą specjalne przestrzenie do zabawy dla dzieci.

Dostosuj rozrywki do wieku

Oczywiste jest, że trzylatek potrzebuje innego rodzaju opieki i zabawy niż siedmiolatek. Małe dziecko należy bezwzględnie pozostawiać pod opieką kogoś dorosłego. Samo, nie dość, że nie zajmie się sobą, to jeszcze może narazić na niebezpieczeństwo siebie i innych. Starsze dzieci stwarzają w tym względzie dużo mniej kłopotów. Mimo iż na co dzień są bardziej rozbrykane i robią większy hałas, lepiej potrafią zająć swój czas. Wiedzą już, co lubią, a czego nie. Mogą dokładnie wyrazić, czego potrzebują. Młodsze dzieci nie znają tak dobrze swoich emocji i siebie samych. Dlatego to rodzic musi podejmować większość decyzji.

Rodzaje zabaw

Dookoła można znaleźć bardzo dużo atrakcji, które specjalizują się w rozrywce dla dzieci. Przede wszystkim place zabaw - bez problemu odnajdziemy je na każdym osiedlu mieszkaniowym. Wypełnią czas zarówno młodszym i starszym. Co prawda z mniejszymi dziećmi trzeba pójść i je przypilnować, ale w czasie zabawy malucha można na przykład poczytać książkę. Towarzystwo rówieśników zapewni niezapomnianą zabawę i dostarczy dziecku bodźców do rozwoju. Innym rodzajem rozrywki są sale zabaw. Takie miejsca zazwyczaj znajdują się w centrach handlowych. Rodzic może zostawić dziecko na określony czas i bez przeszkód pójść na zakupy. Najczęściej spotykamy małe kulkolandy ze zjeżdżalniami i basenami pełnymi kolorowych kulek. Mali odkrywcy z przyjemnością spędziliby tam nawet cały dzień! Dla najstarszych dzieci najlepiej wybrać centrum rozrywkowe z grami. Zaopatrzmy dzieci w woreczek monet jedno i dwuzłotowych, a będziemy mieli cały dzień czasu wolnego dla siebie. Jednak automaty do gier potrafią wciągać, więc lepiej nie stawiać na to rozwiązanie zbyt często.

Bycie rodzicem przynosi każdemu wiele radości, ale zawsze potrzebny jest odpoczynek. Z pomocą tych kilku porad obydwie strony będą w pełni usatysfakcjonowane. Warto pamiętać, by miejsca, do których posyłamy nasze pociechy były bezpieczne. Tylko wtedy nasz wolny czas będzie w pełni wykorzystany na relaks.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.