Jak pobudzić laktację? 5 ważnych rad dla młodych mam

Marek Szydełko
14.09.2016

Karmienie piersią jest pięknym symbolem macierzyństwa, ale niestety wiele kobiet boleśnie przekonuje się o tym, że teoria nie zawsze ma pokrycie w rzeczywistości. W Polsce mniej niż 10% półrocznych dzieci jest karmionych wyłącznie mlekiem matki. Oznacza to, że zdecydowana większość kobiet przechodzi kryzys laktacyjny. Problemy z karmieniem piersią są dla młodych mam dramatem. Jak temu zaradzić? Jak pobudzić laktację? Poznaj 5 bardzo ważnych rad.

  1. Jak najczęściej przystawiaj dziecko – nie ma lepszego sposobu na pobudzenie laktacji niż częste pozbywanie się mleka. Dziecko o dużym apetycie jest naturalnym rozwiązaniem wszelkich problemów z karmieniem piersią. Jeśli Twój maluch należy do niejadków, to staraj się karmić go krócej, za to częściej. Nie wahaj się przystawiać dziecka do piersi nawet co 1,5-2 godziny. To powinno pobudzić laktację.
  2. Kup laktator – jeśli Twoje dziecko nie jest w stanie wyssać całego mleka z obu piersi, to niestety musisz zainwestować w laktator. To urządzenie pozwoli Ci uniknąć bardzo poważnych problemów z piersiami. Najlepsze są laktatory elektryczne. Odciągnięte mleko przechowuj w lodówce i podawaj dziecku w ramach urozmaicenia. Pamiętaj jednak, aby nie stało się to normą, bo maluch szybko przyzwyczai się do butelki ze smoczkiem i nie będzie już tak chętnie ssać piersi.
  3. Idź do poradni – w każdym mieście wojewódzkim działa poradnia laktacyjna. Pracują tam specjalistki od karmienia piersią, które udzielą Ci praktycznych rad dotyczących wygodnego i skutecznego przystawiania dziecka.
  4. Dbaj o dobre samopoczucie – w okresie połogu jest to oczywiście bardzo trudne, dlatego staraj się przede wszystkim zadbać o siebie. Bądź pozytywnie nastawiona do swojego macierzyństwa. Zdrowo się odżywiaj, ale nie odmawiaj też sobie słodkich przyjemności – masz do nich prawo (chyba że dziecko jest uczulone na któreś składniki Twojej diety). Koniecznie zaangażuj partnera w codzienne obowiązki. Kiedy tylko możesz dużo odpoczywaj.
  5. Nawadniaj organizm – do produkcji mleka niezbędna jest woda, dlatego po porodzie musisz bardzo solidnie się nawadniać. Pij duże ilości (nawet 3 litry) wody niegazowanej, sięgaj po herbatki ziołowe, kawę zbożową, naturalne soki (najlepiej samodzielnie wyciskane). Nie wierz natomiast w popularny mit, jakoby laktację pobudzało picie dużych ilości mleka (słynny sposób, to picie tzw. bawarki, czyli herbaty z mlekiem). Owszem, możesz po nie sięgać, ale podstawę dostarczania płynów organizmowi musi stanowić woda mineralna.

Zdecydowana większość kryzysów laktacyjnych wymaga wprowadzenia tylko delikatnych zmian i nie zmusza do całkowitego zrezygnowania z karmienia piersią. Nie podejmuj tej decyzji zbyt pochopnie! Naturalny pokarm jest najlepszy dla Twojego maleństwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie