Jak pomóc dziecku po kłótni z najlepszym kolegą/koleżanką?

Mariusz Siwko
02.10.2023

Choć z perspektywy dorosłych ludzi takie sytuacje mogą się wydawać banalne, to dla dziecka może to być prawdziwy dramat. Kłótnia z najlepszym kolegą lub koleżanką potrafi dosłownie rozwalić dotychczasowy świat młodego człowieka. Widząc, że Twoje dziecko bardzo się tym zamartwia, nie chce chodzić do szkoły, zamyka się w pokoju etc., zaoferuj mu swoją pomoc. Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Mediacja

Jeśli chcesz się zaangażować (a uwierz, że warto), to zaproponuj dziecku mediowanie w celu rozwiązania tego konfliktu. Zapytaj, o co poszło, a następnie podpowiedz pociesze, co może zrobić, aby pogodzić się z kolegą czy koleżanką. Twoje rady nie będą pewnie specjalnie odkrywcze, natomiast z punktu widzenia młodego człowieka, którym miotają emocje, mogą okazać się bezcenne.

Kontakt z rodzicem kolegi/koleżanki

Jeśli znasz rodziców najlepszego kolegi lub koleżanki dziecka, to zawsze warto nawiązać niezobowiązujący kontakt i omówić tę trudną sytuację. Może się okazać, że drugie dziecko również czuje się bardzo niekomfortowo i mocno przeżywa kłótnię. Wspólnie jesteście w stanie pomóc swoim dzieciom w oczyszczeniu atmosfery i zakopaniu topora wojennego.

Improwizowane spotkanie

Ciekawym pomysłem może być również zaimprowizowanie spotkania, podczas którego młodzież będzie mogła się pogodzić i wrócić na ścieżkę przyjaźni. Impreza urodzinowa, niby przypadkowe spotkanie na spacerze czy placu zabaw, wspólne wyjście do kina, o którym dziecko nic wcześniej nie wiedziało – to tylko przykładowe pomysły.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie