Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa? Kilka praktycznych rad!

Spodziewasz się dziecka, a w domu masz już jedną pociechę? Na pewno towarzyszą Ci obawy o to, jak pierworodny lub pierworodna zareaguje na pojawienie się rodzeństwa. Z tym może być bardzo różnie, dlatego bądź przygotowana na każdą ewentualność. Aby ułatwić pierwszemu dziecku zaakceptowanie obecności maluszka w domu, zastosuj się do kilku prostych rad.

Włącz dziecko w proces oczekiwania na dziecko

Twoje pierwsze dziecko powinno mieć pełną świadomość tego, że nosisz pod sercem jego rodzeństwo. Jest to o wiele łatwiejsze, jeśli pierworodny/pierworodna ma już przynajmniej 5 lat – w tym wieku dziecko znacznie więcej rozumie.

Jeśli jest to tylko możliwe, zabieraj ze sobą pociechę na wizytę kontrolną u ginekologa. Możliwość obserwowania badania USG na monitorze będzie dla niej pasjonująca! Później pozwól dziecku spokojnie obejrzeć zdjęcie rodzeństwa wykonane aparatem USG.

Kolejna ważna kwestia, to oczywiście urządzanie pokoju maluszka. Twoje pierwsze dziecko powinno brać w tym udział. Pozwól mu np. wybrać łóżeczko czy pościel, a także inne drobne akcesoria, jak wanienka, przewijak itd.

To warto zrobić!

Świetnym pomysłem na zaangażowanie dziecka oczekiwanie na rodzeństwo będzie pozwolenie mu na wykonanie kilku przejazdów pustym wózkiem.

Pokaż dziecku, na czym polega opieka nad niemowlęciem

Jak to zrobić? W najprostszy możliwy sposób: użyj lalki! Jeśli masz córkę, to na pewno taka zabawka znajduje się już w Waszym domu. W przypadku syna możesz pożyczyć lalkę od znajomych lub zainwestować kilkanaście złotych w najtańszy model.

Pozwól dziecku podnosić lalkę pokazując, jak należy to robić z prawdziwym dzieckiem. Następnie przejdźcie do kolejnych etapów: karmienia, przewijania, usypiania, odbijania itd. To będzie świetna zabawa dla Was obojga, a dla Ciebie dodatkowo okazja do przypomnienia sobie pewnych czynności.

Najważniejsze: nie zaniedbuj pierwszego dziecka

Wszelkie konflikty związane z pojawieniem się w domu nowego dziecka wynikają z prostej przyczyny: pierworodna pociecha jest zazdrosna. Rodzice często nawet nie zdają sobie sprawy, że poświęcają starszej pociesze nieco mniej czasu. To rodzi irytację.

Dlatego niezależnie od włożonego wysiłku w przygotowanie pierwszego dziecka na narodziny rodzeństwa, nie możesz zapominać o tym, że starsze potomstwo oczekuje Twojej uwagi. Kupując mnóstwo rzeczy dla maluszka nie zapomnij o choćby drobiazgu dla pierworodnego/pierworodnej. Po przyjściu dziecka na świat jak najczęściej angażuj starszaka w pomaganie przy rodzeństwie, ale tylko wtedy, gdy ma na to ochotę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.