Jak przygotować się na podróż samolotem z dzieckiem?

Mateusz Nowak
29.12.2021

Samolot to najwygodniejszy i najszybszy środek transportu, dlatego zwykle wybieramy go na dalekie podróże, na przykład wakacyjne. Jeśli wkrótce czeka Cię pierwszy w życiu lot z dzieckiem, to nie dziwimy się, że jesteś tym lekko zestresowana. Spokojnie, wszystko będzie dobrze, o ile odpowiednio się do takiej podróży przygotujesz. Sprawdź i wykorzystaj nasze podpowiedzi.

Właściwa godzina lotu

Jeśli masz możliwość wybrania godziny lotu, to podróżując z dzieckiem najlepiej wybrać godziny wieczorne. Dzięki temu istnieje spora szansa, że dziecko po prostu prześpi większą część lotu, a rano nawet nie zorientuje się, że ma za sobą taką podróż i jest już w hotelu. Unikaj natomiast godzin wczesno porannych, kiedy to dziecko będzie marudne, ale i pełne energii.

Zadbaj o to, aby dziecko solidnie się zmęczyło przed lotem

Bardzo dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku możliwości wybiegania się i wybawienia. Na wielu lotniskach są udostępnione specjalne strefy dla dzieci, w typie mini parków rozrywki czy rozbudowanych placów zabaw. Warto z tego skorzystać, aby dziecko – pisząc kolokwialnie – padło nam w czasie lotu.

Zabierz zabawki do bagażu podręcznego

Pamiętaj jednak, aby nie przesadzać z liczbą zabawek oraz użyć ich tylko w ostateczności. Jeśli dziecko wpadnie w szał zabawy, to może zachowywać się głośno i za nic nie mieć ochoty na spanie w czasie lotu, a to powinien być Twój podstawowy cel, prawda?

Kup butelkę wody w sklepie bezcłowym

Przepisy niestety zabraniają zabierania na pokład własnej wody przyniesionej z domu (poza kilkoma wyjątkami), dlatego koniecznie zaopatrz się w nią w sklepie bezcłowym jeszcze przed samym lotem. Woda może uratować sytuację w momencie, gdy dziecko zacznie się uskarżać na ból i zatkane uszy z powodu gwałtownej zmiany ciśnienia. Picie wody jest na to najlepszą receptą.

Wybierz miejsca z większą ilością przestrzeni na nogi

W każdym samolocie znajdują się takie miejsca, które wręcz są przeznaczone dla rodzin z dziećmi oraz pasażerów z niepełnosprawnością. Choć bilety na nie są nieco droższe, to warto trochę dopłacić, aby mieć możliwość swobodnego opiekowania się dzieckiem. Większa ilość miejsca pozwoli maluchowi rozprostować nogi, poskakać, a nawet pobawić się na podłodze samolotu, dzięki czemu lot powinien Wam upłynąć znacznie spokojniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.