Jak przyspieszyć powrót do formy po ciąży?

Krzysztof Jagielski
26.04.2022

Każda kobieta w okresie ciąży przybiera na wadze. Niektóre panie błyskawicznie odzyskują dawną figurę po urodzeniu dziecka, innym zajmuje to znacznie więcej czasu lub już nigdy nie są w stanie zmieścić się w ubrania sprzed ciąży. Jeśli sama masz taki problem, to dowiedz się, co możesz zrobić, aby przyspieszyć powrót do formy po urodzeniu potomstwa.

Zadbaj o dobrą dietę

To podstawa, ponieważ w okresie połogu i karmienia piersią potrzeby żywieniowe Twojego organizmu wciąż są spore. Nie możesz się jednak ani objadać, ani głodzić. Ułóż sobie zdrową dietę, która dostarczy Ci wystarczającą ilość kalorii i będzie służyć też dziecku. Możesz w tej sprawie zgłosić się do szpitalnego dietetyka lub do innego specjalisty od żywienia.

Jak najszybciej zacznij chodzić z dzieckiem na spacery

Wiele pań po ciąży czuje się na tyle źle, że nie są w stanie tygodniami wyjść z domu. Nawet jeśli jesteś wykończona, ale nie ma już żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, to powinnaś zmusić się do wychodzenia z dzieckiem na spacer. To nie tylko pomoże Ci w powrocie do formy fizycznej, ale też psychicznej.

Ćwicz podczas spacerów

Spacer jest świetną okazją do tego, aby powoli zacząć zwiększać swoją aktywność fizyczną i włączyć proste ćwiczenia. Wykorzystaj wózek, ławkę w parku, wszelkie naturalne przeszkody. Rób przysiady, podskakuj, wybieraj taką trasę, aby musieć choć przez chwilę pchać wózek pod górę.

Zacznij ćwiczyć w domu

Na tym etapie pewnie trudno będzie Ci wychodzić regularnie na siłownię, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczęła ćwiczyć we własnym domu. Po wieczornym karmieniu zamknij się w sypialni, rozłóż matę i wykonuj proste ćwiczenia wzmacniające i ogólnorozwojowe. Gotowe zestawy znajdziesz w Internecie, a na YouTube są dostępne nawet całe treningi.

Karmienie piersią działa cuda

Na koniec wspomnijmy jeszcze o tym, że karmienie naturalne jest nie tylko najlepsze dla dziecka, ale też dla mamy. Pozwoli Ci znacznie szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży, ponieważ zgodnie z popularnym poglądem – dziecko „wysysa” z matki kalorie. Walcz więc o karmienie piersią, nawet jeśli początkowo masz z tym spore problemy (nie wahaj się skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.