Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?

Maciej Piwowski
13.08.2019

Zapalenie ucha to zdecydowanie jedna z najczęstszych chorób dotykających małe dzieci. Szacuje się, że w Polsce przynajmniej raz zapada na nią nawet 85% maluchów do 3. roku życia. U niektórych dzieci zapalenie ucha diagnozuje się wielokrotnie. W przypadku szybkiego wdrożenia leczenia choroba nie jest groźna, ale zawsze bardzo niepokoi rodziców – zwłaszcza mamy. W tym poradniku podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka oraz przybliżamy najbardziej prawdopodobne przyczyny choroby.

Co może wywołać zapalenie ucha?

W zdecydowanej większości przypadków zapalenie ucha jest wywołane infekcją bakteryjną lub wirusową. Rzadko natomiast schorzenie to występuje samodzielnie – z reguły towarzyszy mu katar, ewentualnie zapalenie gardła. Jest to spowodowane tym, że u małych dzieci trąbką Eustachiusza jest jeszcze bardzo krótka i dość szeroka, przez co wirusy i bakterie z gardła mogą się łatwo przedostawać do jamy bębenkowej wywołując infekcję.

Nie jest natomiast tak, że każda infekcja gardła czy przedłużający się katar spowoduje zapalenie ucha. Wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji dziecka. Są maluchy, które nigdy nie zachorowały i już nie zachorują na zapalenie ucha. Są i takie, u których stan zapalny rozwija się praktycznie zawsze po pojawieniu się infekcji górnych dróg oddechowych.

Warto przy tym wiedzieć, że istnieją czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na zapalenie ucha. Zaliczamy do nich:

  • Bierne palenie
  • Alergie
  • Rozszczep podniebienia
  • Przerost migdałka gardłowego
  • Uczęszczanie do żłobka lub przedszkola

Objawy zapalenia ucha u dziecka

Pierwszym i trudnym do przeoczenia objawem jest uskarżanie się dziecka na ból ucha. Jest on bardzo nieprzyjemny, dlatego pociecha może się budzić w nocy z płaczem. Jednocześnie dziecko histerycznie reaguje na próby dotknięcia ucha. Niektóre dzieci próbują pocierać uchem o poduszkę czy „chronić je” rączką.

Zapaleniu ucha zwykle towarzyszą też inne objawy, jak niedosłuch, wysoka gorączka, rozdrażnienie, płaczliwość, brak apetytu, rzadziej biegunka, wymioty i bóle brzucha. W skrajnych przypadkach może dojść do upływu ropnej wydzieliny z ucha, co zwiastuje pęknięcie błony bębenkowej.

Po zaobserwowaniu takich objawów nie ma już na co czekać i trzeba się udać z dzieckiem do lekarza. Leczenie zapalenia ucha zwykle sprowadza się do podawania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. W przypadku, gdy zostanie potwierdzona infekcja bakteryjna (można to stwierdzić po podwyższonym CRP) lekarz przepisze antybiotyk. Standardowo leczenie trwa około 7 dni i w tym czasie dziecko nie powinno wychodzić na dwór.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie