Jak sprawdzić, czy Twoje dziecko jest szczęśliwe w żłobku?

Mateusz Rąbalski
12.11.2020

Posłanie dziecka do żłobka jest bardzo silnym przeżyciem emocjonalnym dla mamy. W końcu pociecha jest jeszcze taka mała, wymaga ciągłej opieki, na pewno będzie tęsknić i płakać! Spokojnie, strach ma wielkie oczy i w większości przypadków dzieci szybko adaptują się do nowej dla nich rzeczywistości. Możesz jednak upewnić się, czy aby na pewno Twoja pociecha jest w żłobku szczęśliwa. Wykorzystaj te metody, którymi dzielimy się w naszym poradniku.

Wywiad z opiekunką

Masz pełne prawo do informacji na temat swojego dziecka, które powinna Ci przekazać opiekunka jego grupy. Zwykle panie pracujące w żłobku nie widzą żadnego problemu w tym, aby krótko streścić zatroskanej mamie przebieg dnia jej dziecka. Zapytaj więc, jak pociecha się zachowywała, czy miała jakieś humorki, czy ładnie spała, czy zjadła śniadanie i obiad etc. Podczas tej krótkiej rozmowy wyczujesz, czy opiekunka jest rzeczywiście zaangażowana w sprawy grupy.

Stan ubranek

Mała rzecz, a może Ci powiedzieć naprawdę wiele o tym, jak dziecko radzi sobie w żłobku. Jeśli codziennie odbierasz je w totalnie zabrudzonych ubraniach, to dobry znak. Świadczy to o tym, że pociecha świetnie się bawiła na placu zabaw przy żłobku i prawdopodobnie uczestniczyła we wspólnych zabawach z resztą grupy.

Zajrzyj do sali znienacka

Nie musisz obwieszczać całemu światu, że oto przyszłaś odebrać ze żłobka swoje dziecko. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ukradkiem zajrzała do sali, w której przebywa Twoja pociecha i krótki poobserwowała jego zachowanie. Jeśli jest uśmiechnięte, bawi się z innymi dziećmi, to nie potrzebujesz już więcej zapewnień, że wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Wypytaj dziecko, jak bawiło się w żłobku

Jeśli Twoja pociecha już całkiem ładnie się komunikuje, możesz z nią porozmawiać o tym, jak minął jej dzień. Jeśli zacznie opowiadać o tym, co robiła, wymieniać imiona innych dzieci i pań opiekunek, wyczujesz w jej głosie autentyczną radość i ekscytację, to na pewno dziecko fajnie radzi sobie w żłobku i nie masz się o co martwić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.