Jak utrzymać porządek w domu przy małym dziecku?

Mariusz Siwko
30.11.2018

To pytanie zadaje sobie chyba każda młoda mama. Maluch jest Twoim największym szczęściem, ale bywa, że jego nadaktywność doprowadza Cię już do szału. Zwłaszcza, jeśli z natury jesteś pedantką. Nie ma się co oszukiwać: dziecko w domu oznacza notoryczny bałagan. Aby uniknąć niepotrzebnych nerwów i ułatwić sobie sprzątanie, powinnaś stosować się do kilku rad doświadczonych mam. Sprawdź, jak utrzymać porządek w domu przy małym dziecku.

Systematyczność

Inaczej się po prostu nie da. Jeśli jesteś przyzwyczajona do robienia generalnych porządków w domu raz w tygodniu (np. w sobotę), to przy małym dziecku niestety musisz sobie przeorganizować grafik. Chcąc utrzymać porządek będziesz zmuszona do regularnego sprzątania. Dlatego radzimy, abyś zainwestowała w poręczny odkurzacz akumulatorowy – na pewno Ci się przyda.

Gdy już systematyczne sprzątanie wejdzie Ci w krew, sama się przekonasz, że utrzymanie porządku nie jest wcale takie trudne. Podstawa to odkurzanie po każdym posiłku (zwłaszcza, jeśli dziecko właśnie uczy się jeść samodzielnie) i zabawie. Staraj się również od razu chować naczynia do zmywarki lub zmywać je ręcznie, aby pod koniec dnia nie widzieć imponującej sterty na kuchennym blacie.

Zabezpieczenie szafek

Tu chodzi nie tylko o bezpieczeństwo dziecka, ale także Twoją wygodę. Oczywiście nie wszystkie maluchy mają tendencję do upartego otwierania szafek w salonie czy w kuchni, ale jeśli Twoje dziecko tak robi, to nie ma na co czekać. Kup najprostsze klipsy do zamykania szafek, które uniemożliwią dziecku rozrzucanie misek, miseczek, sztućców, a tym bardziej szklanych naczyń.

Wyznaczenie strefy do zabawy

Bardzo dobry pomysł! Choć może Ci się wydawać, że to niemożliwe, bo przecież dziecko i tak notorycznie biega z zabawkami po całym mieszkaniu. Spróbuj jednak przekonać malucha do tego, by bawiło się w jednym miejscu. Musisz go do tego zachęcić swoją obecnością. Wyznacza strefę, np. w salonie, która będzie królestwem dziecka. Wyłóż w tym miejscu podłogę kolorowym dywanikiem czy praktycznymi matami z gumowego materiału.

Pamiętaj, aby ta strefa nie była zbyt mała – dziecko musi mieć możliwość swobodnego poruszania się po niej i rozwijania tam swojej wyobraźni. Dodatkowo możesz zainwestować w lekkie barierki, np. z drewna, które ułatwią „ogarnięcie” bałaganu.

Uczenie nawyku odkładania wszystkiego na miejsce

W przypadku starszego dziecka (po ukończeniu przez nie 2 lat), możesz już zacząć wymagać od pociechy, aby po sobie sprzątała. Na początek niech to będzie forma zabawy. Maluch powinien odnosić zabawki na miejsce, np. do pudła. Po zabawie koniecznie zaangażuj dziecko w sprzątanie – nie rób wszystkiego sama! Szybko wychowasz sobie małego pomocnika, który ułatwi Ci utrzymywanie porządku w mieszkaniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.