Jak zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami pomimo pandemii?

Krzysztof Jagielski
23.03.2021

Dzieci są cichymi ofiarami pandemii COVID-19. Zamknięte w swoich domach, skazane na zdalne nauczanie i brak ruchu na świeżym powietrzu, odcięte od rówieśników gasną w oczach. Jeśli podobnie jak tysiące innych rodziców bardzo się tym martwisz, ale jednocześnie nie masz czasu, aby stale towarzyszyć pociesze, to przynajmniej zadbaj o zapewnienie jej kontaktu z rówieśnikami – to bardzo ważne dla zdrowia psychicznego dziecka! Jak to zrobić w dobie izolacji społecznej? Sprawdź kilka pomysłów.

Wykorzystaj narzędzia do wideo komunikacji

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim aplikacje internetowe, takie jak Skype, Messenger czy nawet Microsoft Teams. Jeśli Twoje dziecko na co dzień uczestniczy w zdalnym nauczaniu, to na pewno świetnie opanowało tego typu narzędzia i poradzi sobie z nawiązaniem połączenia z klasowymi przyjaciółmi. Pozwól mu na to, niech nawet „pobawią się” na odległość przez całe popołudnie, korzystając z mikrofonu i kamerki internetowej. To dużo lepsze niż ciągłe oglądanie bajek i siedzenie w samotności.

Rada

Jeśli martwisz się limitem danych komórkowych, bo korzystasz z Internetu mobilnego, to możesz na takie okazje kupować startery w kiosku – często można znaleźć ofertę za 5 złotych, która gwarantuje 10 czy 15 GB danych.

Porozmawiaj z wychowawcą klasy

Zaproponuj, aby nauczyciel prowadzący codzienne lekcje zdalne umożliwił uczniom swobodne porozmawianie ze sobą po skończonej nauce. Niech to będzie nawet tylko pół godziny bez nauczyciela. Dzieciaki opowiedzą sobie, co tam u nich, wymienią się jakimiś uwagami, pochwalą prezentami czy nowymi osiągnięciami w grze itd. To również będzie fajna odskocznia dla Twojej pociechy.

Rodzicielskie dyżury na placach zabaw etc.

To naprawdę fajny pomysł, choć wymagający nieco więcej zaangażowania po stronie rodziców. Idea jest prosta: skoro w dobie pandemii dzieci nie mogą przebywać same na świeżym powietrzu w ciągu dnia, to zorganizujcie dyżury rodzicielskie – jedno z rodziców zawsze będzie towarzyszyć dzieciom. Dzięki temu koledzy z klasy mogą spotkać się na placu zabaw, poszaleć w skate parku, pojeździć na sankach itd. Wszystko „na legalu”, bez ryzyka nieprzyjemności ze strony policji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.