Jak zapobiec suchej skórze dziecka po kąpieli?

Większość mam spotkała się z problemem suchej skóry dziecka po kąpieli. Maluszkowi nieszczególnie to przeszkadza, ale taka skóra wygląda nieestetycznie i może być narażona na podrażnienia oraz reakcje alergiczne. Dlatego warto tak myć dziecko, by jego skóra jak najdłużej była dostatecznie nawilżona i elastyczna. Poznaj sprawdzone sposoby na zapobieganie suchej skórze malucha po kąpieli.

Obniż temperaturę wody

Optymalna dla skóry małego dziecka jest woda o temperaturze około 30° Celsjusza. Cieplejsza może powodować przesuszenie skóry, dlatego naprawdę nie warto na siłę uszczęśliwiać pociechy. Pamiętaj też, że woda, która dla Ciebie jest przyjemna, dla delikatnej skóry dziecka może być już za gorąca. Koniecznie zainwestuj więc w prosty termometr do wody.

Zmiękcz wodę

Możesz to zrobić na kilka sposobów. Czasochłonne, ale skuteczne, jest kąpanie dziecka w przefiltrowanej wodzie (np. przez filtr odwróconej osmozy). Jeśli wolisz rozwiązania kompleksowe i wygodne, zainwestuj w centralny filtr zmiękczający. Kosztuje od około 1000 złotych, ale rzeczywiście poprawi komfort domowników i obniży zużycie środków myjących i piorących.

Pamiętaj, że wody przeznaczonej do kąpieli małego dziecka nie należy zmiękczać ogólnodostępnymi solami, które są przeznaczone dla dorosłych i u maluszka mogą wywołać reakcję alergiczną.

Skróć czas kąpieli

Malucha nie należy kąpać dłużej niż przez 4-5 minut. To w zupełności wystarczy, by dokładnie umyć wszystkie zakamarki maleńkiego ciała. Dziecko póki co nie czerpie szczególnej przyjemności z kąpieli, dlatego nie przedłużaj tego procesu.

W przypadku starszych dzieci można wydłużyć kąpiel do około 15 minut, pozwalając pociesze na chwilę zabawy. Jednak znacznie dłuższa wizyta w wannie przyczynia się właśnie do przesuszania skóry.

Stosuj emolienty

Małego dziecka, a już szczególnie noworodka, absolutnie nie wolno myć zwykłym mydłem czy płynami do kąpieli przeznaczonymi dla dorosłych. Te kosmetyki zawierają silne detergenty, które nie tylko przesuszają skórę, ale też niszczą jej naturalną barierę lipidową i u malucha z pewnością spowodują dokuczliwe podrażnienia.

Myj dziecko emolientami – producent nie ma tutaj większego znaczenia. Emolienty są bardzo dobre dla wrażliwej skóry. Możesz nimi myć zarówno ciałko, jak i włoski maluszka. Pozytywną zmianę zauważysz już po pierwszej kąpieli z użyciem nowego środka.

A na koniec pamiętaj o nawilżaniu skóry maluszka także po kąpieli i w ciągu dnia. Najlepiej służą do tego zwykłe oliwki dla dzieci.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.