Jak znaleźć chwilę na odpoczynek przy opiece nad niemowlęciem?

Marek Szydełko
12.04.2024

Większość młodych mam nawet nie marzy o tym, aby w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka wyrwać się z domu. To błąd, ponieważ Tobie także jest potrzebny odpoczynek, w tym psychiczny. Wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji, a po kilka wskazówek zajrzyj do naszego artykułu.

Rutyna

Na początek ustal regularny harmonogram karmienia i drzemek dziecka, co pozwoli Ci z góry planować sobie wolne chwile. Wiedząc, że np. dziecko zawsze zasypia około południa, zyskasz czas na np. obejrzenie serialu czy zwykłą drzemkę.

Zorganizuj opiekę

To nieprawda, że jesteś jedyną osobą, która musi zajmować się własnym dzieckiem. Ktoś je przecież spłodził – poproś więc partnera o większe zaangażowanie. Nie wahaj się również co jakiś czas poprosić o pomoc np. teściową czy przyjaciółkę.

Krótkie przerwy

Wykorzystuj czas drzemek dziecka na relaks lub zrobienie czegoś dla siebie – czytanie książki, kąpiel, medytację. Staraj się odpoczywać w taki sposób, aby w ogóle nie myśleć o dziecku, nie sprzątać domu, nie robić prania itd. To czas TYLKO dla Ciebie.

Aktywność fizyczna

Podczas spacerów z wózkiem korzystaj z okazji do poruszania się. Możesz pomyśleć  o joggingu, gimnastyce, rozciąganiu etc. Gdy dziecko zaśnie, odstaw wózek przy ławce w parku i wykonaj prosty trening aerobowy czy trening jogi.

Rozwijaj swoje zainteresowania, znajdź hobby

To jasne, że dziecko jest teraz dla Ciebie całym światem, natomiast powinnaś znaleźć czas na własne pasje i zainteresowania, nawet jeśli to tylko kilka minut dziennie. Pomoże Ci to w zachowaniu dobrej kondycji psychicznej oraz intelektualnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie