Jakie bajki włączać dziecku?

Mateusz Nowak
30.11.2020

Wielu rodziców zarzeka się, że ich dzieci „nie będą oglądać bajek”. Zwykle kończy się tylko na zapowiedziach. Każdy, kto ma dzieci dobrze wie, że bywają sytuacje, kiedy ten telewizor naprawdę ratuje nam życie, pozwala zrobić coś w domu, ugotować obiad czy po prostu chwilę odsapnąć. Samo włączanie dziecku bajek nie jest niczym złym, o ile kontrolujemy, co nasza pociecha ogląda. Jak więc wybierać bajki dla dziecka? Oto zasady, którymi warto się kierować.

Sprawdź kategorię wiekową

Od tego zawsze zaczynamy. Pamiętaj natomiast, że kategorie wiekowe są ustalane dość pobieżnie. Często jest tak, że bajka przeznaczona dla dzieci od 3. roku życia spokojnie mieści się w kanonie wrażliwości młodszego dziecka. Może być oczywiście także zupełnie inaczej – zdarza się, że bajka od np. 7. roku życia zdecydowanie nie jest przeznaczona dla bardziej wrażliwych dzieci w tym wieku. Do sprawy podchodzimy więc indywidualnie.

Dobierz długość bajki do wieku dziecka

Małe dzieci, do około 3. roku życia, nie potrafią wysiedzieć w jednym miejscu dłużej niż 20-30 minut. Miej to na uwadze przy wybieraniu bajek. W przypadku młodszych dzieci zdecydowanie lepiej sprawdzają się seriale wieloodcinkowe. Produkcje pełnometrażowe są przeznaczone dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.

Obejrzyj jeden odcinek bez dziecka

To najlepszy sposób na to, aby zyskać pewność, że dana produkcja rzeczywiście jest adekwatna dla Twojego dziecka. Poświęć trochę wolnego czasu na obejrzenie przynajmniej jednego odcinka serialu animowanego. Przekonasz się, czy w tej bajce nie ma na przykład przemocy, brzydkich słów, przerażających bohaterów etc.

Jeśli ma to być film, to obejrzyj zwiastun i zdjęcia w Internecie

Oczywiście trudno byłoby obejrzeć cały animowany film pełnometrażowy bez dziecka, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapoznać się ze zwiastunem. Dodatkowo radzimy poszukać zdjęć/screenów z tej produkcji oraz przeczytać kilka opinii i recenzji. Pozwoli Ci to wyrobić sobie wstępną opinię na temat filmu i podjąć odpowiedzialną decyzję, czy Twoje dziecko może go obejrzeć bez strachu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.