Jesteś w ciąży bliźniaczej? Nie panikuj!

Krzysztof Jagielski
03.10.2018

Wieść o tym, że przyszła mama nosi w brzuchu nie jedno, ale dwoje maluszków, jest jak grom z jasnego nieba. Mało która z nas zakłada przecież, że zajdzie w ciążę bliźniaczą. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, to serdecznie Ci gratulujemy, ale jednocześnie rozumiemy Twoje obawy. Wyobrażamy sobie, że jesteś przerażona i nie wiesz, co masz teraz robić. Przede wszystkim: nie panikuj. Ciąża bliźniacza to nic strasznego, podobnie jak późniejsze wychowywanie dwójki dzieci.

Znajdź lekarza, który ma doświadczenie w prowadzeniu ciąży bliźniaczej

Jeśli Twój obecny lekarz nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takim przypadkiem, to pomimo całej do niego sympatii spróbuj poszukać innego specjalisty. Nie powinno to być trudne – o radę może zapytać na przykład na oddziale położniczym lokalnego szpitala. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ ciąża bliźniacza rządzi się swoimi prawami. Wszelkie komplikacje są tutaj podwójnie groźne, dlatego lepiej będzie, jeśli znajdziesz się pod opieką doświadczonego lekarza.

Częstsze badania

W ciąży bliźniaczej to normalne. Jeśli lekarz zaproponuje Ci częstsze wykonywanie badań krwi, moczu i USG, to wcale nie oznacza, że coś jest nie tak. To standardowa procedura. Mama spodziewającą się podwójnego szczęścia musi po prostu jeszcze bardziej o siebie dbać. Lekarz może Ci również zalecić przyjmowanie większych dawek kwasu foliowego.

Wcześnie zacznij planowanie życia po porodzie

Opieka nad dwójką noworodków jednocześnie jest potężnym wysiłkiem fizycznym i psychicznym – nie ma sensu udawać, że jest inaczej. Masz pełne prawo oczekiwać pomocy od najbliższych, zwłaszcza partnera. Otwarcie poproś też o wsparcie mamę czy teściową. Po kilku tygodniach wrócisz do formy i sama będziesz w stanie „ogarnąć” domowy chaos. Jednak na początku nie wahaj się korzystać z pomocy innych.

Kompletowanie wyprawki

Ciąża bliźniacza oczywiście wiąże się z tym, że musisz kupić podwójną wyprawkę. Ale spokojnie. Producenci akcesoriów dziecięcych stanęli na wysokości zadania. Na rynku są bardzo ciekawe rozwiązania dla bliźniaków, w tym podwójne łóżeczka, podwójne foteliki samochodowe i oczywiście podwójne wózki. Ceny mogą przerażać, dlatego zachęcamy, abyś poszukała elementów wyprawki na portalach ogłoszeniowych. Akcesoria dla bliźniąt nie są zbyt popularne, dlatego możesz liczyć na atrakcyjne ceny przedmiotów z drugiej ręki.

Zgłoś się do poradni laktacyjnej

To niezwykle ważne. Specjalistka od laktacji z pewnością udzieli Ci wartościowych porad, jak karmić bliźnięta (zwłaszcza jednocześnie). Pokaże Ci wygodne i skuteczne techniki, a także zaoferuje wsparcie już po porodzie. Nie zakładaj z góry, że karmienie piersią jest łatwe i na pewno poradzisz sobie z tym sama. Wiele kobiet przekonało się już, że instynkt to zdecydowanie za mało.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.