Kilka wskazówek dla rodziców posyłających dziecko na pierwsze kolonie

Krzysztof Jagielski
09.08.2021

Kolonie są super przygodą i źródłem wspomnień na całe życie. Choć nie wszystkie dzieci są na tyle śmiałe, aby od razu odnaleźć się w obcej grupie rówieśniczej, to jednak warto motywować pociechę do tego, aby samo chciało pojechać na wakacje bez rodziców. Jeśli w Waszym domu właśnie nadszedł ten moment, a do pierwszego wyjazdu dziecka na kolonie zostało tylko kilka dni, to koniecznie zadbaj o kilka ważnych spraw. Najcenniejsze wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

Kwestia telefonu

Jeśli Twoje dziecko ma już telefon, to oczywiście powinno zabrać go ze sobą. Będzie potrzebny do kontaktowania się z rodzicami, by podzielić się wrażeniami czy dać upust tęsknocie, której nie da się całkowicie uniknąć. Pamiętaj natomiast, że podczas kolonii nie zawsze dzieciom pozwala się mieć telefony cały czas przy sobie. Wychowawcy często zabierają je na noc, aby koloniści poszli szybko spać, a nie surfowali po sieci.

Kieszonkowe

Wypada dać dziecku parę groszy na drobne wydatki, nawet jeśli ma zapewnione pełne wyżywienie i napoje. Dziecko na pewno będzie chciało sobie przywieźć jakąś pamiątkę czy zrobić prezent rodzicom, a także kupić lody podczas wycieczki. Ile pieniędzy dać dziecku na kolonie? To już zależy od możliwości finansowych rodziny, a także długości wyjazdu i miejsca docelowego. Średnio można liczyć około 10-20 złotych na dzień.

Leki

Jeśli Twoje dziecko przyjmuje jakieś leki na stałe, na przykład na astmę, to trzeba o tym poinformować wychowawcę i najlepiej przekazać mu leki w podpisanej torebce wraz z listą, jak często i o jakich porach dziecko ma przyjmować dawkę.

Istotne informacje o stanie zdrowia dziecka

Należy poinformować wychowawcę o wszystkim, co może mieć związek ze zdrowiem dziecka. Liczą się nawet takie drobnostki, jak niegroźne uczulenie na niektóre produkty spożywcze czy kosmetyki. Im więcej wychowawca wie o dziecku, tym mniejsze ryzyko, że dojdzie do jakiegoś nieprzyjemnego dla pociechy wydarzenia.

Powtórka z zasad bezpieczeństwa

Na dzień przed wyjazdem na kolonie trzeba porozmawiać z dzieckiem i raz jeszcze wyjaśnić mu, jak powinno się zachowywać podczas wakacji. Szczególnie ważne są wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem, a więc m.in. wchodzenie do wody tylko na strzeżonym kąpielisku, słuchanie wychowawcy, nieoddalanie się od miejsca pobytu oraz kontrolowanie czasu wolnego, jeśli dzieci będą mieć go np. podczas wycieczki do jakiejś atrakcji turystycznej.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.