Odpieluchowanie dziecka: jak się za to zabrać?

Maciej Piwowski
25.08.2020

Prędzej czy później każdy rodzic (najczęściej spada to na mamę) musi się zmierzyć z problemem odpieluchowania dziecka. Niektórym maluchom przychodzi to łatwiej, inne potrzebują nieco więcej czasu i cierpliwości. Jeśli widzisz, że to dobry moment, bo dziecko np. samo zaczyna ściągać pieluchę i biec do łazienki, zacznij działać i nie przegap tej idealnej chwili. Sprawdź też nasze praktyczne wskazówki, które ułatwią Tobie i Twojemu dziecku proces odpieluchowywania.

Najlepiej, gdy jest już ciepło

Chodzi tutaj po prostu o względy praktyczne. Gdy jest już ciepło, to maleje ryzyko, że dziecko się przeziębi, gdy zmoczy spodnie podczas zabawy na dworze. Dodatkowo zyskasz możliwość szybszego suszenia mokrych ubrań. Dlatego warto zaplanować odpieluchowanie na wiosnę lub lato.

Zainwestuj w dużo bielizny

Musisz być dobrze przygotowana do trudnego etapu odpieluchowania. Wcześniej kup dużo zmian bielizny – takie przyzwoite minimum to 5-6 par na dzień. Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu rozmiaru. Jeśli bielizna będzie za mała lub zbyt duża, to dziecku będzie w niej niewygodnie, co może je zniechęcić do rozstania się z miękką pieluszką.

Wypatruj sygnałów

Na etapie odpieluchowywania dziecka musisz być bardzo czujna – jak nigdy. Non stop obserwuj swoją pociechę, która z pewnością będzie Ci wysyłać sygnały, że chce jej się do toalety (np. chwytanie się za spodenki w kroku czy przeskakiwanie z nóżki na nóżkę). Wówczas od razu reaguj i proponuj wizytę w łazience, nawet jeśli dziecko twierdzi, że wcale mu się nie chce.

Nadal stosuj pieluchę na noc

To dobry pomysł, ponieważ nocne moczenie się jest bardzo nieprzyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców – nie wspominając już o tym, że raczej nikt nie marzy o zmienianiu pościeli w samym środku nocy. Pieluchę na noc możesz zdjąć dziecku dopiero wtedy, gdy przez kilka poranków z rzędu stwierdzisz, że jest sucha.

Nie wprowadzaj zamieszania

Bardzo ważne w odpieluchowywaniu jest zachowanie konsekwencji. Nie może być tak, że sama szybko się poddajesz i raz zakładasz dziecku pieluchę, a raz nie. Maluchy najlepiej funkcjonują w rutynie, dlatego pomimo irytacji z powodu ciągłego moczenia spodni nie rezygnuj z kontynuowania procesu pożegnania się z pieluchą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.