Oszczędna wyprawka niemowlaka

Maciej Piwowski
29.06.2015

Oszczędna wyprawka malucha

Wyprawka dla malucha to niemały wydatek. Ubranka, kosmetyki, wózek i inne akcesoria to koszt minimum 2000 zł. Dla oszczędnych i pomysłowych mam proponujemy kilka ciekawych propozycji pozwalających oszczędzić kilka złotych na podstawowych akcesoriach maluszka.

Sterylizator do butelek
Zamiast kupować domowy sterylizator do butelek możesz wykorzystać parowar! Zasada działania obu urządzeń jest taka sama a w parowarze nie tylko zdezynfekujesz butelki i smoczki ale także ugotujesz zdrowy posiłek.

Pościel maluszka
Ceny pościeli dla maluszka wahają się od 40 do 200 zł. Koszt samego materiału to od 3 – 10 zł za metr. Uszycie pościeli jest tak proste, że poradzi sobie z nim nawet początkująca w szyciu mama.

Ubranka
Ubranka dziecięce mają to do siebie, że dziecko bardzo szybko z nich wyrasta oraz, że sezonowo można kupić je w niezwykle okazyjnych cenach. Warto więc podczas wyprzedaży kupować zawsze większe ubranka i to w różnych rozmiarach. Kupując wczesniej większe ubranka w czasie sezonowych obniżek możesz zaoszczedzić naprawdę dużo!!!

Mleko
Nie ma tańszego a zarazem bezccennego pożywienia dla niemowlęcia jak mleko mamy. Niemowlę może być karmione wyłącznie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia! To pozwala zaoszczędzić ci niemałych kosztów mieszanek mlecznych. Karmiąc piersią możesz oszczędzić nawet do 100 zł tygodniowo!

Pieluchy
Półki w supermarketach uginają się od różnych marek pieluch. Przy wyborze pieluch nie kieruj się jednak ceną ale jakością. Dobra pielucha powinna być hipolergiczna i chłonna. Kupując tańsze pieluchy ale mniej chłonne będziesz musiała częściej je zmieniać co w ostatecznym rozrachunku może okazać się droższą inwestycją niż paczka markowych pieluszek.
Zawsze możesz też używać pieluch tetrowych – należy jednak skalkulować czy koszt prania w dziecięcym proszku oraz twój bezcenny czas nie będzie wyższy niż pieluchy jednorazowe.

Podgrzewacz do butelek
Zamiast podgrzewacza (od 90 – 300 zł) do butelek osobiście używam małego czajnika  i miseczki do której wlewam wrzątek do podgrzania butelki. Czajnik grzeje szybciej a jak ważne jest szybkie podgrzanie mleka wie każda mama, której dziecko głośno domaga się natychmiastowego posiłku...

Wózek
Ceny wózków wahają się od 400 do 3000 zł. Przy tak dużej rozpiętości cen warto zastanowić się nad tym czego oczekujemy od wózka i dobrać odpowiedni model. Pamiętajmy, że wózek nie niszczy się tak jak np. ubranka i może warto zdecydować się na znacznie tańszy lub używany

Karuzela, mata edukacyjna
Zamiast kupować gotowe karuzele lub maty edukacyjne dla swojej pociechy – zrób ją sama! Jak? Zawieszając na łóżeczkiem kolorowe balony z wymalowanymi uśmiechniętymi buziami lub przyszywając tasiemki do tanich maskotek i zawieszając je w dowolny sposób. Taka mata czy karuzela ma to do siebie że można często zmieniać jej zawartość czyniąc ciekawszą dla dziecka.

Na czym nie warto oszczędzać?

-    Butelki i smoczki – kupując butelki czy smoczki nie kieruj się ceną ale jakością i składem butelki. Ważne aby butelka nie miała w składzie szkodliwego bisfenolu. Niektóre dzieci mogą mieć uczulenie na latex wiec warto wybierać smoczki, które go nie zawierają. Zawsze warto kupować smoczki antykolkowe – zaoszczędzą dziecku bolesnych kolek a tobie nerwów.
-    Laktator – jeśli planujesz utrzymać laktację po powrocie do pracy lub karmić wyłącznie ściągniętym mlekiem zainwestuj w laktator z górnej półki – taki, który posiada regulację siły ssania oraz idealnie naśladuje ssanie dziecka.


Marta Lichnerowicz

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.