Piaskownica ogrodowa dla dziecka: na co musisz zwrócić uwagę?

Piotr Kowalczyk
13.07.2018

Każde dziecko kocha zabawy w piasku i tak samo było na pewno z Tobą. Nic dziwnego, że obserwując swojego brzdąca coraz częściej rozważasz zainwestowanie w piaskownicę ogrodową. Nie jest to drogie rozwiązanie, na rynku można znaleźć różne gotowe piaskownice, które wystarczy tylko wypełnić piaskiem. Zanim wybierzesz konkretny model i umieścisz go w swoim ogrodzie, przeczytaj nasz poradnik. Zwracamy w nim uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Plastikowa czy drewniana?

Zdecydowanie praktyczniejsza będzie piaskownica wykonana z plastiku. Zwykle są one oferowane w formie muszelki, czyli mają otwierane zadaszenie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które gwarantuje, że okoliczne koty nie urządzą sobie w piaskownicy kuwety. Ponadto plastik jest wytrzymały, nie wymaga konserwacji, ale… słabo wygląda.

Właśnie względy estetyczne decydują o tym, że wiele osób woli wybrać piaskownicę drewnianą. W sprzedaży są dostępne gotowe piaskownice, które wystarczy tylko złożyć w ogrodzie (także bez użycia narzędzi). Można trafić na modele z przykryciem, które jednak nie zapewnia tak skutecznej ochrony przed kotami, jak zadaszenie w piaskownicy plastikowej.

Pod względem estetyki zdecydowanie wygrywa więc piaskownica drewniana. Warto jednak wiedzieć, że jest ona dość kłopotliwa w eksploatacji. Istnieje ryzyko pojawiania się drzazg, które są niebezpieczne dla dziecka. Ponadto piaskownicę trzeba zaimpregnować i regularnie powtarzać ten zabieg – w przeciwnym razie szybko się rozpadnie.

Jaki piasek?

Na pewno nie może to być ziemia czy piasek z przypadkowego wykopu. Najlepszym wyborem będzie specjalny piasek do piaskownic, który został dokładnie przesiany i nie zawiera żadnych zanieczyszczeń, jak kamienie, fragmenty szkła etc. Problem w tym, że taki piasek jest oferowany w workach, które trzeba jakoś przetransportować do domu (a będzie ich sporo). Ponadto jest zwyczajnie drogi.

Piasek możesz też zamówić w pobliskiej żwirowni. Pamiętaj jednak, że takie firmy nie oferują sprzedaży detalicznej, bo transport były droższy niż sam materiał. Możesz więc pokombinować i np. wynająć kierowcę z małym samochodem dostawczym, który odbierze piasek ze żwirowni i przywiezie go do Twojego domu. Do standardowej piaskownicy w zupełności wystarczy pół tony piasku.

Jak użytkować?

Podstawą jest każdorazowe zamykanie piaskownicy, gdy tylko dziecko z niej nie korzysta. Uchroni to piasek przed brudzeniem przez koty. Minimum raz w sezonie trzeba też przesiać piasek, by usunąć z niego ewentualne zanieczyszczenia i niebezpieczne przedmioty. Przyda się do tego sito budowlane.

Pamiętaj również o konieczności regularnego wymieniania piasku. Warto to robić przynajmniej co 2-3 sezony, szczególnie jeśli piaskownica znajduje się w miejscu zacienionym i narażonym na deszcz oraz śnieg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.