Pierwszy raz z dzieckiem w kinie: o czym powinnaś pamiętać?

Mariusz Siwko
17.06.2020

Wielu rodziców, a zwłaszcza mam, zastanawia się, kiedy jest dobry moment, aby po raz pierwszy zabrać dziecko do kina. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy tutaj od charakteru malucha. W dużym uogólnieniu można jednak napisać, że „dziewiczą” wizytę na seansie spokojnie można planować w okolicach 3. roku życia dziecka. To z pewnością będzie dla Was duże wyzwanie, dlatego powinnaś się odpowiednio przygotować. O czym warto pamiętać? Garść praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule.

Wybierz odpowiedni film

Nie skupiaj się wyłącznie na kategorii wiekowej. To, że film jest bez ograniczeń, wcale nie oznacza, że będzie odpowiedni dla Twojego dziecka. Zrób w domu prosty test. Włącz jakąś pełnometrażową animację na telewizorze, usiądź z pociechą na kanapie i sprawdź, jak długo wytrzyma bez wstawania i mówienia. Jeśli uda się jej utrzymać koncentrację przez około pół godziny, to znaczy, że powinnaś wybrać seans z krótszą bajką – kina często organizują poranki rodzinne, w ramach których wyświetlają animacje serialowe w odcinkach.

Pora seansu ma duże znaczenie

Małe dziecko bardzo szybko się męczy i wieczorem z pewnością jest już nieco marudne. Jako mama najlepiej wiesz, kiedy przypada pora największej aktywności umysłowej Twojej pociechy. Jeśli jest to na przykład południe, to wybierz seans o godzinie 11-11:30. Zminimalizujesz tym samym ryzyko, że dziecko albo zaśnie, albo będzie nieznośne.

Zadbaj o to, aby dziecko mogło coś przekąsić

I niech to będą zdrowe przekąski! Nie kupuj w kinie tłustego, solonego popcornu. Lepszym pomysłem będzie zabranie ze sobą na przykład pokrojonego jabłka czy marchewki. Nie chodzi tutaj o to, aby zaspokoić głód dziecka, ale zająć je czymś, gdyby na przykład zdradzało oznaki znudzenia czy zniecierpliwienia. Chrupiąc coś smacznego będzie mu o wiele łatwiej skupić się na filmie.

Poszukaj seansu specjalnie dla najmłodszych dzieci

Takie seanse to świetne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą się wyrwać z domu i zapewnić dziecku odrobinę kultury. Kina w całej Polsce organizują pokazy z myślą o najmłodszych widzach oraz kobietach w zaawansowanej ciąży. Światło na sali jest przygaszone, ale nie jest zupełnie ciemno. Dźwięki są mniej natarczywe, panuje dużo swobodniejsza atmosfera, dlatego nie trzeba się obawiać, że na przykład płacz dziecka będzie komuś przeszkadzać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.