Pojawienie się psa w domu to spełnienie marzenia niejednego dziecka. Pamiętajmy jednak, że jest to również dobry czas na to, aby zacząć uczyć pociechę odpowiedzialności i obowiązkowości. Dziecko, zwłaszcza starsze, powinno uczestniczyć w opiece nad psem, m.in. wyprowadzać go na spacer. Oto kilka wskazówek na dobry początek.
Zanim pozwolisz dziecku wyjść z psem na spacer, upewnij się, że pociecha da sobie radę ze zwierzęciem. Jeśli jest to pies małej rasy, niemającej dużo siły, to na spacery może wychodzić dziecko w wieku wczesnoszkolnym. Z większym i silniejszym psem można samodzielnie puszczać dopiero nastolatka.
Dziecko nie powinno samodzielnie spacerować z psem po ciemku, dlatego odpadają pory wczesno poranne (zimą) oraz wieczorne. Wskaż dziecku optymalną dla niego porę, na przykład zaraz po przyjściu do domu ze szkoły.
Pierwsze spacery muszą odbywać się pod nadzorem kogoś dorosłego, kto powie dziecku, co robić, gdy pies nie słucha, ciągnie smycz lub próbuje uciec. Pokaż dziecku podstawowe triki oraz naucz je kluczowych komend, na które reaguje pies. Przypomnij również o obowiązkowym sprzątaniu po psie – naucz pociechę, jak korzystać z woreczków na odchody i gdzie je wyrzucać.
Dziecko w końcu znudzi się psem i będzie próbowało unikać wychodzenia z nim na spacer. Tutaj trzeba wykazać się stanowczością i nie odpuszczać pociesze jego obowiązków. Jasne, że są wyjątki (choroba, nadmiar nauki), ale w końcu dziecku musi wrócić do powierzonego mu zadania wyprowadzania psa na spacer.