Pobyt z dzieckiem w szpitalu: jak się przygotować?

Piotr Kowalczyk
01.04.2021

Niewiele jest równie ciężkich przeżyć dla rodzica, jak właśnie pobyt z dzieckiem w szpitalu. Najczęściej obowiązek ten spada na barki mamy, która zatroskana o zdrowie pociechy czuwa przy nim przez całą dobę – i to pomimo krzywych spojrzeń salowych czy ciasnoty w pokoju. Jeśli właśnie dowiedzieliście się, że czeka Was spędzenie kilku czy kilkunastu dni w szpitalu, to zacznij od przygotowania sobie kilku podstawowych rzeczy. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Na czym będziesz spać?

To dobre pytanie, prawda? Nie zakładaj z góry, że szpital zapewni Ci wygodne łóżko – jest to wręcz bardzo mało prawdopodobne. Zadzwoń do szpitala i zapytaj, czy dla rodziców przewidziano np. fotele rozkładane do pozycji leżącej. Jeśli nie, to musisz sobie zorganizować miejsce do spania we własnym zakresie. Pożycz lub kup łóżko polowe, ewentualnie grubszą karimatę.

Zabierz dużo ubrań na zmianę

I niech to będą ubrania zarówno z długim, jak i krótkim rękawkiem. W polskich szpitalach nigdy nic nie wiadomo – w sali chorych może być zarówno piekielnie gorąco i duszno, jak i lodowato. W jednych działa klimatyzacja, w innych nie. W jednych da się otworzyć okno, w innych jest to wykluczone. Przykłady można mnożyć. Dlatego bądź przygotowana na każdą ewentualność.

Zapas monet

Drobniaki w szpitalu są na wagę złota. Dzięki nim możesz np. kupić sobie jakąś przekąskę w automacie. W niektórych szpitalach trzeba też wrzucić monetę, aby móc korzystać z telewizora, co akurat podczas pobytu z dzieckiem jest wybawieniem (bajka pozwoli mamie trochę wypocząć czy posprzątać w sali chorych).

Wygodny dres

Nie ma sensu się stroić – postaw na wygodne ubrania, w których będziesz mogła chodzić przez cały dzień i czuć się w miarę komfortowo. Dres jest o tyle dobry, że można w nim nawet położyć się spać. Poza tym ciągle będziesz mieć coś do roboty przy dziecku, dlatego swoboda ruchów i wygoda są bardzo ważne.

Ładowarki

Spakuj je do torby w pierwszej kolejności! Ładowarki będą w użyciu non stop, bo przecież na pewno będziesz codziennie rozmawiać z partnerem, korzystać z Internetu w telefonie czy puszczać dziecku bajki na tablecie.

Przybory higieniczne

Nie zakładaj, że łazienka – nawet prywatna – będzie wyposażona we wszystko, co jest potrzebne do umycia się. Lepiej zabierz własne i dziecka przybory higieniczne, w tym środki myjące i ręczniki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.