Przenosimy dziecko do „dużego” łóżka. O co warto zadbać?

Jerzy Biernacki
11.01.2021

Prędzej czy później przychodzi moment, kiedy dziecko przestaje się już mieścić w swoim łóżeczku i musi zostać przeniesione do „dużego” łóżka. Wielu rodziców ma obawy o to, czy pociecha nie będzie regularnie spadać na podłogę, budzić się w nocy, czy nie pojawią się u niej jakieś lęki. Tak czy inaczej trzeba się zmierzyć z tym problemem i warto kierować się tutaj kilkoma podstawowymi zasadami. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Zastosuj barierkę

To najlepszy sposób na to, aby zabezpieczyć dziecko przed spadaniem z łóżka. Dobrze byłoby kupić łóżko z fabryczną barierką, ale jeśli nie masz takiej możliwości, to rozważ zamontowanie barierki do obecnego łóżka. W ostateczności można też wypróbować stary i sprawdzony sposób, czyli… przystawić do łóżka 1-2 krzesła z wysokim oparciem.

Podłóż coś miękkiego pod krawędź łóżka

Niezależnie od zastosowania barierki/krzeseł wskazane jest też ułożenie na podłodze miękkiego podkładu, który w razie czego zamortyzuje upadek dziecka. Może to być na przykład dmuchany materac, gruby koc czy kołdra. Ostrożności nigdy za wiele.

Buduj pozytywną narrację wokół aktu spania w „dużym” łóżku

Bardzo ważne jest to, aby dziecko było pozytywnie podekscytowane wizją spania na nowym łóżku. Nie strasz go tym, że będzie spadać – raczej pokazuj mu pozytywne strony tej zmiany. Opowiadaj o tym, że teraz będzie już duże, odważne, że w takim łóżku śpią prawdziwe królewny czy mężni bohaterowie etc. Niech to będzie fajna przygoda.

Kup dziecku nową pościel

To bardzo dobry sposób na to, aby przełamać dziecięcy lęk przed zmianą łóżka. Ważne jest, aby pociecha miała udział w wyborze pościeli. Pozwól jej wskazać tę, która najbardziej jej się podoba. Wspólnie wybierzcie się do sklepu czy przejrzyjcie asortyment w Internecie. Prawdopodobnie znajdziesz pościel z motywami bohaterów ulubionej bajki Twojego dziecka. To zdecydowanie ułatwi pociesze zasypianie w nowym łóżku.

Zastosuj chłonny podkład

Zwykle przeniesienie dziecka do „dużego” łóżka wiąże się także z tym, że pociecha przestaje spać w pieluszce. Nie warto natomiast robić tego jednocześnie – taka rewolucja mogłaby wzbudzić w dziecku niepotrzebny lęk. Gdy już jednak faktycznie pozbędziecie się tej pieluchy, to pamiętaj o tym, aby zawsze zastosować chłonny podkład, który zabezpieczy materac przed zasikaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.