Przygotowanie do porodu: Jak wybrać szkołę rodzenia?

Maciej Piwowski
29.06.2015

Na rynku pojawia się coraz więcej szkół rodzenia. Jak wybrać tą najlepszą z oferty?

Personel

Najważniejszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę są kompetencje personelu prowadzącego zajęcia. Wybieraj taką szkołę, w której zajęcia prowadzą położne. Nie zawsze muszą to być położne sali porodowej, często w szkołach rodzenia wykładają położne rodzinne lub te pracujące na oddziałach położnictwa. Unikaj szkół prowadzonych przez osoby nieposiadające wykształcenia medycznego. Nie tylko nie będą potrafiły one przekazać ci wiedzy zgodnej z aktualnym stanem nauki ale mogą zrobić krzywdę tobie nieumiejętnie prowadzić ćwiczenia

Doświadczenie życiowe

Wszystkie wiemy, że wiedza książkowa nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Dlatego ważne jest aby położna prowadząca zajęcia w szkole rodzenia sama była już mamą. Zdecydowanie łatwiej będzie jej wtedy zrozumieć twoje samopoczucie i obawy.

Nie ta najbliższa

Wybierając szkołę rodzenia nie należy się kierować zasadą „ wybieram tą najbliżej domu". Czasem warto pojechać na drugi koniec miasta aby spotkać tam kompetentną położną, która naprawdę przygotuje nas do ciąży i porodu.

Dużo nie znaczy lepiej

Staraj się wybierać kameralne szkoły a nie te, w których grupy liczą więcej niż 10 par. W tak dużych grupach położna nie zawsze jest w stanie skontrolować czy dobrze wykonujesz ćwiczenia, nie na też możliwości odpowiedzi na indywidualne pytania. W małych grupach położna może dostosować program do indywidualnych potrzeb rodziców.

Wyposażenie

„Nie wszystko złoto co się świeci" mówi stare porzekadło. Zasada ta ma tez zastosowanie w przypadku szkół rodzenia. Nie kieruj się tylko tym, że szkoła jest wspaniale wyposażona.  Największym atutem szkoły rodzenia jest jej personel ,który będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie twoje pytania. Oczywiście sprzęt może okazać się przydatnym jednak tylko wtedy gdy jest on pomocą dla kompetentnego nauczyciela.

Pytaj znajomych

O opinię na temat danej szkoły rodzenia warto spytać znajomych. Zapytaj o osoby prowadzące zajęcia, czy zajęcia prowadzi wiele osób czy stały zespół? Często w dużych sieciowych szkołach nie będziesz mógł liczyć na ciągłość współpracy z jedną położną. A jest to bardzo istotne gdy będziesz potrzebować indywidualnej porady. Wiele położnych prowadzących szkoły rodzenia dodatkowo udziela porad laktacyjnych oraz świadczy wizyty domowe. W tak trudnym okresie jakim jest połóg warto mieć komfort skorzystania z pomocy znanej już wcześniej osoby.

Zajęcia otwarte

Dobra szkoła rodzenia powinna oferować możliwość jednorazowego płatnego wejścia przed decyzją o zapłacie za cały kurs. Dzięki temu będziesz mogła się zorientować jak wyglądają zajęcia w wybranej szkoły i nie zaryzykujesz straty pieniędzy gdyby okazało się, że szkoła nie spełnia twoich oczekiwań.

 

mgr Marta Lichnerowicz

położna

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.