Przygotowanie do porodu: Spakuj się z głową czyli co zabrać ze sobą do szpitala

Mateusz Nowak
29.06.2015

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Gdy zbliża się termin porodu warto mieć pod ręką zawsze spakowaną torbę do szpitala. Torbę przygotuj już ok. 3 tygodnie przed spodziewanym terminem. Gdy pojawią się skurcze na  pewno nie będziesz miała czasu myśleć o tym co powinnaś ze sobą zabrać.  Pamiętaj, że musisz spakować też niezbędne rzeczy dla twojego maluszka.

Co powinnaś spakować dla siebie:
- DOKUMENTY - dowód osobisty i inne dokumenty jak np. legitymacja ubezpieczeniowa, książeczka zdrowia, karta ciąży oraz wszystkie badania jakie miałaś wykonywane w ciąży. Jeśli chorujesz na choroby przewlekłe weź niezbędne dokumenty i badania. Bardzo ważne jest abyś miła ze sobą także wynik badania grupowego krwi.
- KOSZULKI – z krótkim rękawem do porodu oraz 2-3 na przebranie po porodzie – pamiętaj o doborze takich, które ułatwiają karmienie piersią.
- ŚRODKI HIGIENICZNE – podpaski ginekologiczne (2-3 opakowania), wkładki laktacyjne, warto zaopatrzyć się też w specjalne nakładki toaletowe, które zapewnią higienę w czasie korzystania ze szpitalnej toalety, warto też mieć własny miękki papier toaletowy, spakuj też ulubioną kosmetyczkę z kremem do twarzy, szamponem i mydłem oraz pastą i szczoteczką do zębów.
- BIELIZNA – musisz zaopatrzyć się w specjalne majtki poporodowe oraz biustonosz dla kobiet karmiących
- Ręczniki – jedne większy drugi mniejszy
- długopis, notes, zegarek
- Woda mineralna niegazowana – 2-3 butelki  
- Szlafrok i kapcie
- skarpetki
- Kubek i sztućce – niektóre szpitale wymagają by pacjętki miały własny kubek i sztućce – a i ty będziesz czuła się lepiej korzystając z własnych rzeczy.
- nie zapomnij o telefonie komórkowym oraz ładowarce do niego
- warto zabrać ze sobą mały aparat by móc uwiecznić pierwsze dni twojego dziecka

Twój maluszek w pierwszych dniach będzie potrzebował:
- PIELUSZEK – pamiętaj by zabrać ze sobą paczkę pieluszek i rozmiarze dla noworodków.
- CHUSTECZEK – ponieważ w szpitalu nie będziesz mogła sama kąpać swojego dziecka ze każdym razem gdy będzie tego potrzebował musisz mieć ze sobą paczkę nawilżonych chusteczek, najlepiej bezzapachowych do wycierania dziecka
- UBRANEK – najlepiej mieć po 3 komplety – koszulek i śpiochów lub kaftaników z pajacykami , nie zapomnij o skarpetkach oraz rękawiczkach dla dziecka, warto też zabrać ze sobą cienką czapeczkę
- BECIKA lub kocyka – najlepiej mieć drugi na zapas gdyby maluszek zsiusiał becik lub ulał na niego.
- RĘCZNIK i KOSMETYKI – miękki ręcznik do wycierania maluszka,  krem pośladkowy oraz mydło dla dzieci, warto też zabrać szczoteczkę do włosków dla noworodków
- przygotuj też ubranko w którym będziecie wychodzili ze szpitala.

Pamiętaj, że każdy szpital ma swoje procedury dlatego też warto zapytać co jeszcze powinnaś ze sobą zabrać. Dowód się też jakie opłaty będziesz musiała uiścić za np. poród rodzinny lub osobna salę.

 

Położna

Marta Czerwińska

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie