Ręczniki dla dzieci - jak zadbać o ich higieniczną czystość

Maciej Piwowski
29.07.2019

Skóra dzieci, zwłaszcza w okresie niemowlęcym, jest szczególnie delikatna i narażona na alergie oraz infekcje. Dzieje się tak, ponieważ przez pierwsze miesiące życia wytwarza się na niej niewidoczny dla oka płaszcz lipidowy - warstwa ochronna naskórka, która broni głębszych warstw przed zanieczyszczeniami i mikroorganizmami. Dlatego powinniśmy szczególnie starannie zadbać o każdy element codziennej higieny dziecka.

Chcesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie jest narażone na działanie alergenów i drobnoustrojów?

Zadbaj o czystość ręcznika

Każda ochrona jest tak skuteczna, jak jej najsłabszy punkt. W przypadku dbania o czystość i zdrowie maleństwa często tym słabym ogniwem są... ręczniki dla dzieci. Wszystkie mamy dbają o to, by były one mięciutkie, pachnące i przytulne. Powinny być też grube i chłonne, dlatego zawsze wybieramy dwustronne kąpielowe ręczniki bawełniane w dużych rozmiarach, często ze specjalnym kapturem. Przy wycieraniu sprawdzają się doskonale, ale należy także dołożyć wielu starań, by po użyciu doprowadzić je do stanu, w którym mogłyby być ponownie użyte. 

Ręczniki dla dzieci - dopilnuj tych kilku rzeczy

Przede wszystkim należy rozprawić się z myśleniem o tym, że w ręcznik wycieramy czyste ciało, więc on sam też nie może być brudny. Złuszczony naskórek i nieduża porcja mikroorganizmów wystarczą, by stworzyć gotową mieszankę do namnażania się, zwłaszcza jeśli ręcznik niedokładnie wyschnie lub jest przechowywany w wilgotnym środowisku, np. na półce w łazience. Tak samo dzieje się, gdy w użyciu jest ręcznik dla dzieci. Jeśli dorośli powinni go prać maksimum po trzech wytarciach, i to pod warunkiem, że zdąży wyschnąć między kolejnymi kąpielami, ten dla maleństwa za każdym razem powinien zostać dokładnie wyprany (co najmniej w temperaturze 90 st. C), wypłukany (broń Boże w upchanym bębnie, co uniemożliwi skuteczne usunięcie detergentu) i wysuszony (najlepiej na zewnątrz, na słońcu i wietrze). Dopiero w takim stanie może trafić na półkę, koniecznie w suchym pomieszczeniu. Jeśli chcemy mieć pewność, że delikatna i wrażliwa skóra naszej pociechy po kąpieli jest zdrowa i bezpieczna, powinniśmy postarać się, by ręcznik dla dzieci nie okazał się największym zagrożeniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.