Seks w ciąży – żadne tabu!

Mateusz Nowak
03.08.2021

Jeśli jesteś w pierwszej ciąży, to być może w Twojej głowie pojawiają się wątpliwości dotyczące współżycia z partnerem. Na szczęście w większości przypadków są one zupełnie nieuzasadnione. Seks w ciąży nie jest wcale zakazany, a wręcz może być zalecany przez lekarzy – w końcu nadal powinniście dbać o bliskość oraz dobre samopoczucie, co gwarantuje regularne współżycie. Jeśli jednak nadal się boisz, to skorzystaj z kilku wskazówek, którymi dzielimy się w naszym poradniku.

Skonsultuj się z ginekologiem

Nie ma nic złego w tym, że podczas wizyty kontrolnej zapytasz ginekologa o temat współżycia w ciąży. Lekarz w pierwszej kolejności oceni, czy ciąża rozwija się prawidłowo i czy nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych do uprawiania seksu. Pamiętaj przy tym, że współżycie jest najbezpieczniejsze w drugim trymestrze, choć nie trzeba wcale z niego rezygnować także pod koniec ciąży. Tutaj większym problemem może być Twój brzuch, który wymusi na Was zmianę pozycji i zachowanie ostrożności.

Seks niejedno ma imię

Często błędnie myślimy o sekcie wyłącznie w kontekście penetracji. Jeśli Ty lub Twój partner obawiacie się takiej formy współżycia, to przecież nadal macie do dyspozycji cały arsenał zupełnie innych, w 100% bezpiecznych praktyk, na czele z seksem oralnym czy wzajemną masturbacją.

Wybór zawsze należy do Was, choć to Ty powinnaś mieć tutaj decydujący głos. Jeśli bardzo boisz się penetracji, cokolwiek Ci dolega lub masz wewnętrzną blokadę psychiczną, to do niczego się nie zmuszaj i szczerze porozmawiaj o tym z partnerem. Znajdźcie takie rozwiązanie, które będzie satysfakcjonujące dla Was obojga. Na pewno nie powinniście całkowicie rezygnować z seksu w okresie ciąży, ponieważ to prędzej czy później negatywnie odbije się na Waszej relacji.

Kiedy klasyczny seks jest wykluczony?

Zawsze wtedy, gdy ciąża jest zagrożona, o czym poinformuje Cię lekarz. Nawet jeśli możesz być w domu, to nie ryzykuj penetracji. Pamiętaj, że ejakulacja może nawet wywołać przedwczesny poród, stąd wskazane jest, aby nawet wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.

Z klasycznym seksem powinniście się wstrzymać w ostatnich dniach ciąży, kiedy jest to dla Ciebie po prostu niekomfortowe, jak również już po porodzie – okres wstrzemięźliwości powinien wynieść od 4 do 6 tygodni, w zależności od tego, jak szybko się zregenerujesz i jak przebiega u Ciebie połóg.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.