Skuteczna kara dla nastolatki – sprawdzone pomysły

Mateusz Nowak
27.02.2023

Nastoletnia córka to olbrzymie wyzwanie rodzicielskie. Wielu rodziców na własnej skórze doświadcza, jak trudny jest to okres dla dorastającej dziewczyny. Pojawią się problemy wychowawcze, w tym zgłaszane przez nauczycieli. Niczym niezwykłym nie jest też obniżenie się w nauce. Z córką trzeba przede wszystkim rozmawiać, jednak zdarza się, że sprawy idą za daleko. Wówczas naturalną konsekwencją złego zachowania jest nałożenie kary. Ta powinna być nieuchronna i dotkliwa, co w przypadku nastolatki spełniają kary wymienione w naszym poradniku.

Zabranie telefonu

Nie ma bardziej dotkliwej kary dla nastolatki, która prawdopodobnie nie rozstaje się z telefonem. Zabranie jej smartfonu, który przecież kupili rodzice i opłacają rachunki, jest bolesnym, ale skutecznym sposobem na przywołanie córki do porządku. Na początek niech to będzie kara tygodniowa. Gdy sytuacja się nie poprawi, to pomyśl o nawet miesięcznym rozbracie z telefonem.

Szlaban na Internet

Nastolatki żyją w Internecie, dlatego taka kara również będzie szalenie dotkliwa. Oczywiście córka powinna mieć możliwość korzystania z sieci do nauki, co jednak musi podlegać kontroli rodziców. Brak wirtualnego kontaktu ze znajomymi na pewno spotka się z ostrą reakcją nastolatki, natomiast da jej też do myślenia.

Odwołanie zaplanowanych wyjść

Jeśli mieliście już zaplanowane jakieś atrakcje dla córki, na przykład wyjście do kina ze znajomymi czy domówkę dla przyjaciół, to pomyśl o odwołaniu tych imprez. Za mocne? No trudno, córka musi odczuć konsekwencje swojego zachowania i podejmowanych decyzji – w końcu na każdym kroku podkreśla, że chce być traktowana jak dorosła, prawda?

Wielkie porządkowanie pokoju

Nastolatka powinna już samodzielnie dbać o porządek w pokoju, natomiast wszyscy rodzice córek wiedzą, że różnie z tym bywa. Skuteczną karą dla krnąbrnej nastolatki może być nakazanie jej przeprowadzenia wielkich porządków w pokoju, włącznie z odkurzeniem za szafą, łóżkiem, umyciem okna itd.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie