Spirala antykoncepcyjna – skuteczna metoda antykoncepcyjna

Krzysztof Jagielski
01.08.2019

Bycie rodzicem jest pięknym uczuciem, jednakże trzeba być na to gotowym. Osoby młode, niegotowe, aby wydać na świat potomstwa bądź przebywające w nieustabilizowanych relacjach muszą się zabezpieczać. Czy spirala antykoncepcyjna jest dobrym oraz skutecznym zabezpieczeniem?

Co to jest spirala antykoncepcyjna?

Do jej stworzenia wykorzystuje się miedź lub wkładkę hormonalną, której podstawowym zadaniem jest wydzielanie progesteronu. Jest ona wzbogacona o nitki, które zostają następnie użyte do jej wyciągnięcia (kiedy kobieta zdecyduje się na dziecko bądź istnieje konieczność zastosowania nowej spierali). Spirala zostaje umieszczona w jamie macicy w trakcie wizyty u ginekologa. Specyfiką wkładki jest generowanie warunków, które uniemożliwiają życie plemników. Miedź, która służy do stworzenia wkładki ma działanie plemnikobójcze, a z kolei progesteron oddziałuje na zagęszczanie śluzu produkowanego przez szyjkę. Jest to dosyć skomplikowany mechanizm, który nawet w dzisiejszych czasach nie został całkowicie poznany. Przyjmuje się, że zapobiega również dojrzewaniu pęcherzyków jajnikowych, a także oddziałuje na owulację kobiety.

Czy spirala antykoncepcyjna działa?

Spirala antykoncepcyjna jest określana mianem jednej z najbardziej skutecznych metod. Mniej niż 1% kobiet noszących w sobie spiralę zachodzi w ciążę. Jednakże, taka skuteczność antykoncepcyjna jest możliwa tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy pacjentka regularnie odwiedza lekarza prowadzącego. Ginekolog kontroluje czy spirala znajduje się w odpowiednim miejscu, nie przesunęła się oraz czy nie rani kobiety. W związku z bardzo niskim prawdopodobieństwem zajścia w ciąże, jest to metoda, której skuteczność określa się na wysokie 99%. Całkowicie zabrania się zakładania jej, kiedy kobieta jest w ciąży bądź istnieje takie prawdopodobieństwo.

Spirala antykoncepcyjna – skutki uboczne

Spirala antykoncepcyjna jest bardzo skuteczna, jednakże może wpływać negatywnie na samopoczucie oraz wywołać inne efekty uboczne. Po założeniu wkładki istnieje ogromna szansa na wystąpienie wszelkiego rodzaju infekcji, które trzeba natychmiast wyleczyć, gdyż mogą one przejść w bardzo krótkim czasie w groźne zapalenie. Na skutek spirali krwawienia cykliczne stają się bardziej intensywne. Nie powinno się stosować omawianej metody przez dłużej niżeli kilka lat. Po upływie tego okresu czasu mogą nasilić się choroby zakrzepowo – zatorowe, a także zapalenia miednicy mniejszej, dlatego przerwa jest bardzo wskazana, jak nie konieczna.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie