Spodziewasz się drugiego dziecka? Nigdy nie rób tych 5 rzeczy

Mateusz Nowak
28.03.2017

Druga ciąża uchodzi za znacznie łatwiejszą od pierwszej, co jednak nie jest żadną regułą. Faktem jest, że prawdopodobnie odczuwasz mniejsze ciśnienie psychiczne, masz większy dystans do pewnych spraw i potrafisz lepiej zdiagnozować niektóre reakcje swojego organizmu. Jednak wiele kobiet w drugiej ciąży zaczyna popełniać klasyczne błędy, które mogą rzutować na odczucia pierwszego dziecka, a także zagrażać maluszkowi będącemu jeszcze w brzuchu. Jeśli spodziewasz się drugiego dziecka, nigdy nie rób tych 5 rzeczy.

  1. Nie zakładaj, że wszystko będzie tak samo jak podczas pierwszej ciąży – doświadczenia z pierwszej ciąży mogą mieć się nijak do tego, co czeka Cię teraz. Nie możesz więc być pewna, że poród odbędzie się siłami natury, że wszystko pójdzie bezproblemowo, a Ty do samego końca ciąży będziesz czuć się świetnie. Nie obiecuj pracodawcy, że będziesz chodzić do pracy do samego końca.
  2. Nie bierz na siebie zbyt wielu obowiązków – druga ciąża w jeszcze większym stopniu powinna zaangażować Twojego partnera. To on musi wziąć na siebie wiele obowiązków domowych, związanych także z wychowaniem pierwszego dziecka. Teraz jest inaczej, bo na świecie jest już przecież pociecha, która niekoniecznie zaakceptuje fakt, że rodzice mają dla niej mniej czasu.
  3. Nie porównuj obu ciąż, szczególnie przy dziecku – dzieci potrafią być bardzo wrażliwe, dlatego uważaj na słowa. Nigdy nie używaj przy dziecku sformułowań typu: „Twój braciszek jest spokojny, nie to co Ty.” Takie słowa mogą ranić i spowodować, że dziecko w ogóle nie będzie się cieszyć z wizji przyjścia na świat rodzeństwa.
  4. Nie noś dziecka na rękach – Twoja pierwsza pociecha prawdopodobnie waży już grubo ponad 10 kilogramów. Noszenie jej na rękach nie jest więc najlepszym pomysłem. Pamiętaj jednak, aby nie odtrącać dziecka w sposób bezuczuciowy. Musisz porozmawiać z pociechą i wytłumaczyć jej, że mama spodziewa się maluszka, dlatego nie powinna dźwigać i się przemęczać. Mądra rozmowa będzie skuteczna.
  5. Nie wpadaj w szał zakupów – nie ma niczego złego w tym, że Twoje drugie dziecko będzie częściowo korzystać z rzeczy po starszym rodzeństwie. Czy jest sens kupować nowy wózek, nosidełko, fotelik, bujaczek, skoro „stare” sprzęty trzymają się bardzo dobrze? Zaoszczędzone pieniądze lepiej jest przeznaczyć na przyjemności lub po prostu odłożyć na edukację dzieci.

Druga ciąża to wyzwanie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Staraj się przeżyć ją w sposób racjonalny, z uwzględnieniem potrzeb pierwszego dziecka. Ono nie może czuć się odtrącone!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.