Sposoby na dziecko, które nienawidzi mycia włosów

Mariusz Siwko
26.01.2022

W niejednym domu umycie dziecku włosów wywołuje karczemną awanturę i kończy się płaczem oraz wzbudzeniem nadmiernej ciekawości sąsiadów. Jeśli Twoje dziecko nienawidzi mycia głowy i zawsze rzuca się w wannie, wyrywa, krzyczy oraz wpada w histerię, to nic dziwnego, że na samą myśl o tym obowiązku dostajesz nieprzyjemnych dreszczy. Na szczęście są na to sprawdzone sposoby. Wybraliśmy te najlepsze i zachęcamy, abyś wykorzystała je przy następnej kąpieli.

Odwracanie uwagi

Ta metoda może być bardzo skuteczna w przypadku młodszego dziecka, które wciąż można dość łatwo czymś zaciekawić. Pomyśl o kupieniu zabawek do wanny – jeśli dziecko skupi się na nich, to może nawet nie zauważyć, że polewasz mu głowę wodą i myjesz włoski lub nie będzie to dla niego aż tak istotne.

Daszek nad oczy

Stara, sprawdzona metoda, do której warto sięgnąć w kryzysowych chwilach. Dziecko najpewniej nie znosi mycia włosków, ponieważ ma z tym złe doświadczenia – a najczęściej chodzi o szczypanie oczu. Dlatego zaproponuj mu zrobienie daszku, który ochroni jego oczy przed wodą i pianą. Daszek możesz zrobić swoją dłonią lub kupić specjalny daszek kąpielowy dla dzieci – kosztuje kilka złotych.

Pozwól dziecku samemu zmoczyć sobie włosy

Starsze dziecko, w wieku przedszkolnym, można zachęcić do mycia włosków poprzez zaproponowanie mu, aby zrobiło to samo. Daj pociesze słuchawkę prysznicową i pozwól mu zmoczyć sobie włosy. Dla dziecka może to być świetna zabawa i okazja do tego, aby przekonać się, że mycie głowy wcale nie jest takie straszne. Oczywiście musisz się liczyć z zalaniem całej łazienki, ale to niska cena za uniknięcie kolejnej awantury, prawda?

Wybierz odpowiedni szampon

Nie mamy tutaj na myśli konkretnej marki, ale o wybranie takiego szamponu, który jest przeznaczony dla dzieci, zawiera delikatne detergenty i nie szczypie w oczy. Dodatkowo dobrym pomysłem może być wybranie się z dzieckiem do drogerii, w której będzie mogło samo wybrać swój szampon.

Na rynku znajdziemy dziś wiele produktów myjących dedykowanych dzieciom, z bohaterami popularnych bajek na butelce, w fantazyjnych wariantach kolorystycznych. Gdy dziecko wybierze taki szampon, to z pewnością będzie chciało go wypróbować i strach przed myciem włosków zastąpi ciekawość.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.