Twój poranek z dzieckiem to koszmar? Dzięki tym 6 sposobom natychmiast odczujesz poprawę!

Maciej Piwowski
29.05.2017

Zna to chyba każda mama. Rano jak zwykle spieszysz się do pracy i do przedszkola lub szkoły, a Twoje dziecko ma to najwyraźniej w nosie. Nie chce wstać, ociąga się ze wszystkimi czynnościami higienicznymi, marudzi przy ubieraniu i za nic nie chce zjeść śniadania. Efekt? Wieczna gonitwa i stresujący początek dnia, który odbija się na Twoim samopoczuciu. Pora z tym skończyć! Poznaj 6 świetnych i prostych sposobów na to, aby zamienić koszmarny poranek w idealną układankę.

  1. Nastaw budzik na 10 minut wcześniej – te dodatkowe minuty snu naprawdę niczego nie zmienią i nie sprawią, że będziesz bardziej wypoczęta. Mogą natomiast znacznie ułatwić Ci poranne sprawunki i skończyć z wiecznym spóźnianiem się do pracy i do przedszkola/szkoły. Dziecku też nic się nie stanie. Czas najwyższy nauczyć je dyscypliny wstawania o określonej godzinie, bez klasycznego „Mamo, jeszcze 5 minut!”.
  2. Ulubione piosenki – to rewelacyjny sposób, który sprawdza się w przypadku przedszkolaków. Twoje dziecko z pewnością ma już ulubione piosenki. Ściągnij je na smartfon i ustal z pociechą, że każda piosenka odpowiada jednej porannej czynności. Po pierwszej piosence dziecko musi być już w łazience, po kolejnej mieć umyte zęby, a po jeszcze następnej zacząć się ubierać. To fajne połączenie elementów zabawy z nauką obowiązkowości.
  3. Kanapki zrób dzień wcześniej – oczywiście nie ma nic lepszego niż świeżo przygotowane śniadanie, ale w tygodniu możesz zwyczajnie nie mieć na to czasu. Jeśli więc jesz rano śniadanie z dzieckiem, to kanapki przygotuj już wieczorem, szczelnie przykryj folią i włóż do lodówki. W ten sposób zaoszczędzić cenne minuty.
  4. Zestaw ubrań na cały tydzień – dzieci, które zaczynają się same ubierać, często są bardzo wybredne i rano grymaszą nie mogąc się zdecydować na konkretny zestaw. W takiej sytuacji naprawdę dobrym pomysłem będzie ustalenie zestawu ubrań na cały tydzień w niedzielny wieczór. Pozwól dziecku zrobić to samodzielnie, następnie ułóżcie ubrania na osobnych kupkach.
  5. Tablica z porannymi zadaniami – kup dziecku małą tablicę magnetyczną, po której można pisać (zamiennikiem mogą być zwykłe karteczki samoprzylepne). Na tablicy wypisz zestaw porannych czynności, które dziecko musi wykonać. Ułatwi to maluchowi „ogarnięcie” się ze wszystkim. Po wykonaniu konkretnego zadania dziecko może stawiać przy nim ptaszek, co będzie dla niego dodatkową motywacją.
  6. Przygotuj rzeczy wieczorem – jeśli Twoje dziecko chodzi już do szkoły, to powinno być spakowane już wieczorem. Dzięki temu niczego nie zapomni i nie dostanie złej oceny, a rano oboje unikniecie niepotrzebnej nerwówki.

Każdy z tych prostych sposobów bardzo ułatwi Ci poranek z dzieckiem, a przy tym nie wymagają one wywrócenia życia do góry nogami. Spróbuj i przekonaj się, że to działa!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.