W czym prywatny żłobek jest lepszy od publicznego?

Mateusz Nowak
31.07.2019

Podjęłaś decyzję o posłaniu dziecka do żłobka? To zrozumiałe, skoro chcesz kontynuować karierę zawodową, nie stać Cię na opiekunkę, a nie może też liczyć na pomoc babci. Spokojnie, maluch bardzo szybko przywyknie, a Ty przestaniesz się o niego zamartwiać. Najpierw jednak musisz znaleźć dla swojego dziecka miejsce w żłobku i tutaj zaczynają się schody. Placówki publiczne są przepełnione, z kolei te prywatne bardzo drogie. Musisz jednak wiedzieć, że prywatny żłobek ma kilka istotnych atutów, których nie uświadczysz w instytucji samorządowej. I nie chodzi wcale o prestiż!

Prywatny żłobek jest otwarty przez cały rok

To bardzo duża zaleta prywatnej placówki, zwłaszcza z punktu widzenia pracujących rodziców, którzy nie mogą sobie pozwolić na to, by w czasie wakacji wziąć miesiąc urlopu. Musisz wiedzieć, że publiczne żłobki zawsze mają dłuższą przerwę urlopową – wypada ona albo w lipcu, albo w sierpniu. W przypadku prywatnej placówki nie ma z tym żadnego problemu – żłobek jest czynny przez cały rok, a kwestia organizacji pracy leży po stronie właściciela.

Prywatny żłobek docenisz też w okresie różnego rodzaju długich weekendów i świąt. Może się zdarzyć, że samorządowa placówka będzie zamknięta od Wigilii aż do 2 stycznia  - co wtedy? W prywatnych żłobkach takie sytuacje nie mają miejsca.

Lepszy kontakt z wychowawczyniami

Mamy tutaj na myśli możliwość uzyskania szczegółowych informacji na temat zachowania dziecka i czynionych przez nie postępów. Pod tym względem prywatne żłobki wypadają o wiele lepiej. Pisząc wprost: płacisz za usługę i masz pełne prawo oczekiwać jej realizacji zgodnie z własnymi oczekiwaniami. Gdy poprosisz wychowawczynię dziecka o rozmowę, to na pewno Ci nie odmówi i nie zasłoni się brakiem czasu, co niestety jest nagminne w żłobkach samorządowych.

Więcej form aktywności

Prywatne żłobki są znacznie lepiej dofinansowane, ponieważ utrzymują się z czesnego oraz subwencji samorządowych. Właściciele mają więc większe pole do popisu w zakresie zatrudniania np. nauczycieli języka czy planowania różnego rodzaju atrakcji dla maluszków. Nie twierdzimy oczywiście, że w żłobkach publicznych tego nie ma, jednak jeśli zależy Ci na bardzo harmonijnym i jednocześnie intensywnym rozwoju dziecka, to prywatna placówka będzie pod tym względem lepsza.

Dużo mniejsze grupy

Gigantyczny atut prywatnego żłobka, który nie występuje w placówkach publicznych. Przepełnione żłobki samorządowe nie sprzyjają nawiązywaniu bliskich relacji na linii dziecko-wychowawczyni. Nieprzypadkowo maluchy o wiele dłużej adaptują się w placówkach publicznych i… częściej chorują.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.