Wakacje na wsi- jak zapewnić bezpieczeństwo dzieciom?

Marek Szydełko
25.07.2019

Lato przyciąga rodziny z dziećmi na wieś, ponieważ spędzanie czasu na powietrzu jest dla dzieci wielką atrakcją. Jednak warto zdawać sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nasze dzieci. Statystyki wskazują na to, że wypadki na wsi z udziałem dzieci wciąż są częste.

Na co trzeba uważać?

Dzieci są bardzo zainteresowane maszynami rolniczymi, szczególnie, jeśli mają możliwość wsiąść do kombajnu czy traktora. W takim przypadku trzeba zachować szczególną ostrożność, dziecko powinno być pod opieką rodzica przez cały czas. Ważne jest, aby dziecko nie miało możliwości poruszać się w pobliżu pracującej maszyny, ponieważ kierowca kombajnu czy traktora, może po prostu nie zauważyć biegającego dziecka i może dojść do wypadku. Zdarza się, że dzieci rolników pomagają rodzicom przy pracy, tak nie powinno się zdarzyć.

Wieś to miejsce, w którym nie ma zbyt wielkiego ruchu na drogach, ale nawet tam może zdarzyć się wypadek. Drogami wiejskimi poruszają się maszyny rolnicze, traktory z naładowanymi przyczepami, wtedy o wypadek nie trudno, ponieważ kierowca ma ograniczone pole widzenia i zwykle skupiony jest na drodze. Dlatego nie powinno się pozwolić dzieciom bawić się przy wiejskich drogach.

Przedmioty takie jak widły, kosy, siekiery i inne ostre przedmioty nie powinny znajdować się w zasięgu dzieci. Zagrożenie stanowią także kosiarki i piły, dlatego wszystkie te przedmioty powinny być przechowywane w zamkniętym pomieszczeniu. Warto zwrócić uwagę na drabiny, czy nie znajdują się w miejscach dostępnych dla dzieci.

Ostrożnie ze zwierzętami.

Dziecko, które nie miało styczności ze zwierzętami hodowlanymi, nie wie jak zachować ostrożność. Często próbuje zbliżyć się do krowy, byka czy konia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. Warto zaproponować dzieciom pomoc przy karmieniu mniejszych zwierząt np. kur, kaczek. Będzie to dla nich wystarczająca atrakcja.

Uwaga na insekty.

Dzieci, które na co dzień mieszkają w mieście, nie mają tak dużej styczności z różnymi owadami. Muchy, komary, osy, kleszcze, mrówki na wsi to codzienność, z którą trzeba umieć sobie poradzić. Warto chronić przed nimi dzieci, ponieważ ukąszenia komarów uporczywie swędzą, a kleszcze mogą przenosić choroby. Ponadto ukąszenia owadów mogą powodować uczulenie. Z pomocą przychodzą preparaty takie jak: Bros, Off! Protect, Ziaja Antybzzz. Przydatne będą spraye, płyny, spirale i elektrofumigatory z wkładami nasączonymi substancją zwalczającą komary.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.