Wyprawka dla noworodka – otulacz dla niemowlaka będzie idealnym prezentem

Antoni Kwapisz
31.07.2020

Kompletowanie wyprawki to bardzo ważny element przygotowań do narodzin maluszka. Lista zakupów zawiera zazwyczaj wiele pozycji, dlatego jej przygotowanie powinno nastąpić odpowiednio wcześnie. Jednym z elementów, który zawsze się przydaje, jest otulacz-kokon zapewniający dziecku wygodę i bezpieczeństwo. Sprawdź, co jeszcze powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka i kiedy najlepiej zacząć ją przygotowywać.

Kiedy warto pomyśleć o skompletowaniu wyprawki?

Wyprawka dla noworodka zawiera bardzo wiele rzeczy, wśród których są przede wszystkim ubranka, pieluszki i kosmetyki oraz wiele rozmaitych akcesoriów niezbędnych do kąpieli, karmienia, spania oraz spacerów. Z tego względu zakupy warto zacząć już w szóstym miesiącu ciąży, aby mieć odpowiednio dużo czasu na znalezienie wszystkich niezbędnych elementów.

Konieczne jest przygotowanie szczegółowej listy, aby uniknąć kierowania się emocjami zamiast zdrowym rozsądkiem. Młodzi rodzice, myśląc o dobru oraz wygodzie maluszka, są skłonni kupować gadżety, które potem okazują się zupełnie nieprzydatne. Warto pamiętać, że noworodek potrzebuje przede wszystkim pieluszek, ubranek, kosmetyków oraz podstawowych akcesoriów.

Jak przygotować się do zakupu wyprawki?

Sporządzanie listy zakupów warto poprzedzić rozmowami z innymi rodzicami oraz przyjaciółmi, którzy wcześniej przywitali na świecie maluszki. Zazwyczaj mają oni do zaoferowania zarówno bardzo wiele praktycznych i cennych porad, jak też ubranek, akcesoriów i zabawek, których ich pociechy już nie potrzebują. W ten sposób można uniknąć zbędnych zakupów oraz zaoszczędzić, decydując się na używane, ale wciąż nadające się wykorzystania produkty.

Podczas kompletowania wyprawki dla noworodka warto wybierać ubranka oraz akcesoria wykonane z naturalnych materiałów, aby nie podrażniały delikatnej skóry maluszka. Tkaniną, która jest najlepsza w przypadku tego typu produktów, jest bawełna, ponieważ nie powoduje podrażnień oraz pozwala skórze swobodnie oddychać.

Wyprawka powinna być także dostosowana do pory roku, w której urodzi się dziecko. Dotyczy to szczególnie ubranek, które muszą chronić maluszka przed chłodem, ale też przegrzaniem.

Co powinna zawierać wyprawka?

Wyprawkę dla niemowlaka dobrze jest podzielić na kilka kategorii, na przykład:

 • ubranka i pieluszki
 • kosmetyki i kąpiel
 • karmienie
 • spacery i dom
 • sen

Dzięki temu będzie można łatwo uporządkować listę oraz wygodnie skompletować wszystkie niezbędne elementy.

Otulacz dla niemowlaka – idealny pomysł na prezent

Prezenty od rodziny i najbliższych to nieodłączna część wyprawki. Jednym z akcesoriów, które będzie idealnym prezentem dla maluszka, jest otulacz - często nazywany jest również kokonem. Odpowiednia konstrukcja otulacza sprawia, że maluszek czuje się w nim komfortowo i bezpiecznie, co jest szczególnie ważne w pierwszych miesiącach życia. Kokon otula niemowlę, do pewnego stopnia ograniczając mu przestrzeń, maluszek czuje się więc podobnie jak w brzuchu mamy.

Otulacza można używać na wiele sposobów:

 • w łóżeczku – jako ochronę przed twardymi szczebelkami
 • na kanapie – jako zabezpieczenie przed sturlaniem się
 • na dywanie – jako leżaczek
 • w wózku – jako dodatkowy, otulający materacyk
 • w łóżku rodziców – jako bezpieczna przestrzeń dla maluszka
 • podczas wyjazdów – jako wygodny materacyk turystyczny
 • zamiast rożka – dzięki czemu maluszek może swobodnie układać nóżki

Otulacz sprawdzi się już od pierwszych chwil życia dziecka. Można go stosować do ukończenia dziewiątego miesiąca życia, a nawet dłużej, jeśli rozwiąże się sznureczek w dolnej części otulacza.

Brzegi otulacza wypełnione są antyalergiczną, sprężystą kulką silikonową. Można je regulować dzięki sznureczkom. W efekcie otulacz wygodnie dostosowuje się do wieku maluszka.

Marką cenioną za tworzone przez siebie otulacze jest JUKKI, polski producent oferujący również bogaty wybór kocyków i poduszek, ochraniaczy do łóżeczek, pościeli, mat do zabawy, a także poduszek dla mam. Produkty JUKKI szyte są ręcznie z naturalnych materiałów, z dbałością o każdy detal. Doceniają je rodzice w Polsce oraz za granicą.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.