Z dzieckiem na zatłoczonej plaży: jak zminimalizować ryzyko zgubienia się malucha?

Mateusz Nowak
02.08.2018

To sytuacja jak z największego koszmaru każdego rodzica, zwłaszcza mamy. Wypoczywacie sobie spokojnie na plaży, gdy nagle zauważasz, że dziecko zniknęło. Wbrew pozorom w sezonie wakacyjnym dochodzi do takich zdarzeń bardzo często. Dlatego wybierając się na urlop do zatłoczonego kurortu z maluchem w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Wyrazisty ubiór

Jeśli pozwalasz dziecku swobodnie bawić się na plaży i nie pilnujesz go przez cały czas, to zadbaj, aby maluch miał na sobie jakiś wyrazisty element garderoby. Może to być np. koszulka czy czapka w rzucającym się w oczy kolorze. Dzięki takiemu drobiazgowi możesz w porę dostrzec oddalające się dziecko w tłumie plażowiczów.

Opaska z danymi kontaktowymi

Bez tego ani rusz! Koniecznie zaopatrz malucha w niewielką opaskę na nadgarstek, na której wypiszesz podstawowe dane kontaktowe (najważniejszy jest numer do rodziców). Gdy dziecko się zgubi i poprosi kogoś o pomoc, szybko dowiesz się, gdzie możesz odebrać pociechę. Pamiętaj o tym elemencie.

Rozmowa z dzieckiem

W przypadku nieco starszej pociechy, np. 6-7 latka, spokojnie możesz liczyć na zdrowy rozsądek dziecka. Pod warunkiem, że wcześniej zadbasz o edukację. Dokładnie wytłumacz maluchowi, co ma zrobić w momencie zgubienia się. Powiedz mu, z kim może rozmawiać, gdzie powinien szukać pomocy, a jakich sytuacji musi unikać. Dziecko uzbrojone w taką wiedzę nie wpadnie w panikę.

Rada

Po przyjściu na plażę od razu ustal z dzieckiem miejsce zbiórki. Wskaż mu jakiś charakterystyczny punkt, do którego ma się udać w razie zgubienia.

Opcjonalnie: zegarek z GPS

To modny gadżet, polecany na różnych portalach parentingowych, którego zakup rzeczywiście warto rozważyć. Zegarek z nadajnikiem GPS pełni podobną funkcję do opaski z danymi kontaktowymi, z tą różnicą, że pozwoli Ci na bieżąco obserwować, gdzie akurat znajduje się dziecko. Gdy uznasz, że maluch zbytnio się od Ciebie oddalił, możesz szybko zareagować i bez wątpienia jest to bardzo komfortowe. Najprostsze zegarki z nadajnikami GPS można kupić już za 200-300 złotych.

Najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek, którego nie zastąpią ani gadżety, ani uczynność innych plażowiczów. Nie możesz zostawić dziecka samopas. Wyznacz mu granice zabawy i egzekwuj ich przestrzeganie. Bezpieczeństwo malucha na plaży zależy przede wszystkim od Ciebie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.