Pojawienie się nowego członka rodziny to nieopisana radość dla otoczenia. Odpowiednia troska i opieka to podstawa, jednak nie mniej ważne w rozwoju dziecka są także zabawki. Wiele osób traktuje je po macoszemu jako coś, co odwróci dziecka od płaczu czy nudy. Okazuje się jednak, że to zdecydowanie bardziej wielopłaszczyznowa sprawa. Zabawki dla niemowlaka pozwalają mu bowiem na poznawanie świata, odbieranie bodźców zewnętrznych i odbieranie sygnałów zmysłami.
1. Zabawki dla niemowlaków - od kiedy je wprowadzać?
2. Zabawki dla najmłodszych - czym się kierować przy zakupie?
3. Zabawka, które pomoże w zasypianiu
4. Zabawka edukacyjna dla niemowlaka? Tak, to możliwe!
Wiele osób zastanawia się, kiedy warto wprowadzić zabawki dla nowonarodzonego dziecka. Praktyka dowodzi, że mogą znaleźć się u jego boku już od pierwszej nocy. Na początku niech będą to nieskomplikowane zabawki - wszelkie przytulanki, miłe w dotyku przedmioty, które są na tyle duże, że dziecko nie będzie w stanie ich połknąć - to dobry wybór. Grzechotki także wrócą uwagę dziecka i zaczną skupiać jego uwagę angażując zmysł słuchu i wzroku. Gryzaki to także przykład odpowiedniej zabawki dla niemowlaka - pomogą mu bowiem w pobudzeniu rozwoju dziecięcych dziąseł. Jak widzisz wachlarz możliwości takich zabawek dla najmłodszych jest dość szeroki - a to sprawia, że bez problemu możesz kompletować taką angażującą uwagę dziecka wyprawkę.
Sprawdza się tu doskonale idea głosząca, że im prostsza konstrukcja - tym korzystniej. Każda zabawka powinna być dopasowana do wieku dziecka - tylko wtedy będzie pomagać mu w rozwoju. Początkowo takie zabawki to nie tyle sposób na walkę z nudą i brakiem zajęcia, ale przede wszystkim - okno na świat. Jeśli z kolei myślisz nad prezentem dla niemowlaka w rodzinie lub w gronie znajomych - wówczas dobrym wyborem będzie na przykład miła w dotyku przytulanka z kocykiem, który otuli malucha. Z mody ani użycia nie wychodzą także grzechotki, które pomagają w prawidłowym rozwoju i angażują dziecięcą uwagę. Podczas wyboru nie wolno pomijać także aspektów związanych z bezpieczeństwem. Przy wyborze zabawek warto zwrócić uwagę o bezpieczeństwo zabawek oraz to, czy będą łatwe do utrzymania w czystości i z wysokiej jakości materiałów.
Zabawki sensoryczne idealnie nadają się dla niemowlaków już od pierwszych chwil dziecka. Przykład stanowić może szumiąca zabawka, która łączy w sobie cechy miłej w dotyku maskotki, która wydaje delikatne dźwięki. Stonowane kolory i kojące odgłosy pomogą niemowlakowi wyciszyć się i zasnąć. Z kolei w czasie, gdy dziecko jest aktywne - będzie angażować zmysł wzroku, dotyku i słuchu. To przykład dobrze dobranej zabawki także na prezent.
W stymulowaniu prawidłowego rozwoju sprawdzi się także mata edukacyjna. Niemowlaki ją uwielbiają i przez długi czas stanowi dla nich główne centrum aktywności. Taka mata pomaga w rozwoju, jest kolorowa i pełna angażujących przedmiotów, które zapraszają dziecko do eksploracji i poznawania. Producenci oferują wiele zróżnicowanych mat, dlatego zdublowanie takiego podarunku nie stanowi przeszkody, a pomoże dostarczyć dziecku nowych bodźców.
Podsumowując - w ekwipunku niemowlaka nie może zabraknąć dedykowanych dla niego zabawek. Nie tylko urozmaicą noworodkowi czas, ale także pozwolą mu poznawać świat bez konieczności opuszczania kołyski. Kolory, odgłosy, różne w dotyku faktury - to wszystko może poznać właśnie za sprawą odpowiednio dobranych zabawek.
Artykuł partnera