Zabawy z niemowlakiem i psem

Maciej Piwowski
29.06.2015

Mieszkający z dzieckiem w domu pies jest niezwykle interesujący. Porusza nie energicznie, pachnie, wygląda i zachowuje się inaczej niż mama i tata. Dziecko instynktownie wyczuwa, że jest to odmienna istota jednak większość małych dzieci wykazuje zainteresowanie psami, które z nimi mieszkają. Warto zaspokoić ciekawość dziecka i pozwolić mu na bezpieczne poznawanie czworonożnych przyjaciół.

Dla dziecka niezwykle atrakcyjnym będzie: pierwsze dotykanie psa - można pozwolić dziecku dotknąć sierści psa, pogłaskać go - mama w tym czasie może opisywać wrażenia „zobacz jaką pies ma  MIĘKKĄ (lub szorstką) sierść" - UWAGA! Należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, kontroluj by dziecko nie zacisnęło piąstki na sierści psa i nie zrobiło mu krzywdy. Cały czas asekuruj dziecko i.. chwal psa!

Jako mama na pewno najlepiej znasz swoje dziecko. Jeśli widzisz, że dziecko (lub pies) czują się niepewnie pobaw się kiedy indziej.

Narodziny dziecka oznaczają mniej czasu dla psa. Warto korzystać z każdej okazji by pokazać psu, że nowy domownik, może dostarczać także radość. Umiejętne wykorzystanie psich umiejętności  w zabawie z dzieckiem daje duże szanse na kojarzenie nowego domownika z przyjemnym zajęciem. Taką umiejętnością jest aportowanie. Uczymy psa przynoszenia i podawania przedmiotów bardzo blisko dziecka. Sadzamy niemowlę na kolanach i pozwalamy na dotykanie przyniesionej psiej zabawki (należy uważać by dziecko nie brało psich zabawek do ust). Ważne aby mówić do dziecka i opisywać rzeczywistość np. „piesek przyniósł ci PIŁKĘ. Piłka jest koloru CZERWONEGO lub piesek przyniósł ci CZERWONĄ PIŁKĘ itp. Mama rzuci PIŁKĘ psu. Rzucamy psu piłkę i pozwalamy aby przyniósł ją dziecku. Zabawę można powtarzać kilka razy dziennie - będzie to atrakcja dla psa jak i dla dziecka.

Włączaj dziecko w czynności związane z opieką nad psem. Gdy dajesz psu miskę z karmą weź niemowlaka na ręce i opisuj co robisz „ Damy pieskowi jedzonko" „popatrz jak piesek chrupie karmę" . Pozwoli to też na wyrobienie pozytywnego obrazu dziecka przez psa.

Gdy dziecko głaszcze psa zawsze podtrzymuj je tak by nie opierało się na zwierzęciu.  Nie sadzaj dziecka na psie, nie kładź dziecka na psie. Jest to stresujące zarówno dla dziecka i dla psa. Przybycie dziecka do twojego domu na pewno wywołało u zwierzaka wiele emocji, nie dostarczaj mu dodatkowych wrażeń zmuszając do nienaturalnych zachowań. Pozwól by zarówno dziecko jak i pies poznawali siebie we własnym tempie. Jeśli będziesz szanować potrzeby zarówno dziecka jak i psa będziesz mogła być pewna, że pies będzie bezpiecznym przyjacielem dla twojego maluszka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.