Zasady bezpiecznego snu noworodka i niemowlęcia

Krzysztof Jagielski
11.05.2021

Jako świeżo upieczona mama z pewnością bardzo dbasz o to, aby Twoje maleństwo miało zapewnione komfortowe i bezpieczne warunki do rozwoju. Czy jednak wiesz, że prawdopodobnie popełniasz szereg błędów związanych ze snem dziecka? Niestety, znacząco zwiększają one ryzyko tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Dlatego koniecznie wykorzystaj te zasady bezpiecznego snu noworodka i niemowlęcia.

Dziecko musi spać na plecach

Jeśli kładziesz je na boczku czy tym bardziej na brzuchu, to popełniasz bardzo poważny błąd. Badania amerykańskich pediatrów jednoznacznie wykazały, że do ukończenia 12. miesiąca życia dziecko musi spać na plecach, co znacząco zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Twardy materac

Wybierając materac mniejszą uwagę zwracaj na to, z czego jest wykonany i jaki ma wzorek. Skup się na jego twardości. Im twardszy tym lepszy – zaskoczona? Noworodek ani niemowlę nie może spać na miękkim materacu, a tym bardziej na takim z tzw. funkcją pamięci kształtu. Wybierz jak najtwardszy materac i – co równie ważne – w pierwszym roku życia dziecka nie podkładaj mu pod główkę poduszki.

Karmienie naturalne

Czy wiesz, że karmiąc dziecko piersią zmniejszasz ryzyko SIDS? To także wykazały badania pediatryczne. WHO zaleca, aby dzieci były karmione wyłącznie piersią minimum do 6. miesiąca życia lub dłużej, o ile mają nadal na to ochotę (i mamy też).

Bez niepotrzebnych przedmiotów w łóżeczku

Bardzo ważna zasada. Wielu rodziców nieroztropnie umieszcza w łóżeczku dziecka najróżniejsze przedmioty, przede wszystkim zabawki i pluszaki. To może być śmiertelnie niebezpieczne! Wiele przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej było spowodowane właśnie uduszeniem przez pluszową zabawkę. Dlatego pamiętaj: w łóżeczku nie ma nic poza materacem, prześcieradłem i kołderką.

Spanie z rodzicami

Przeprowadzone badanie wykazało, że dzieci, które śpią w jednym pokoju z rodzicami, są aż o połowę mniej narażone na SIDS. Jeśli więc obecnie Twój maluszek śpi w osobnym pokoju, to jednak rozważ, aby do ukończenia pierwszego roku życia przeprowadził się do Waszej sypialni. Pamiętaj natomiast, że noworodek lub niemowlę musi spać we własnym łóżeczku, nigdy między rodzicami (wysokie ryzyko przygniecenia i uduszenia dziecka).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.