Dlaczego Twój facet jest kłótliwy podczas wakacji?

Krzysztof Jagielski
09.02.2021

Wspólne wakacje powinny być idealną okazją do tego, aby się zrelaksować, zacieśnić relacje intymne i nadrobić zaległości spowodowane natłokiem obowiązków. Często jednak okazują się być koszmarem. Jeśli podobnie jest w Twoim związku i za każdym razem, gdy jedziecie na wakacje Twój partner jest kłótliwy i złośliwy, to najpierw powinnaś zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Oto najbardziej prawdopodobne przyczyny.

Stres

Mężczyźni są znacznie bardziej podatni na działanie stresu – czy to wywołanego obowiązkami zawodowymi, czy sytuacją rodzinną. Choć tego nie okazują, to silnie przeżywają napięcie nerwowe. Paradoksalnie ta „męska postawa” odbija się na zachowaniu faceta podczas wakacji, czyli wtedy, gdy teoretycznie powinien być wyluzowany i spokojny. W takich okolicznościach tworzy się przestrzeń do tego, aby dać ujście złym emocjom. Mężczyzna nie ma niczego, na czym mógłby skupić swoją negatywną energię, bo otacza go rodzina, jest pięknie, ciepło etc. To rodzi frustrację i wywołuje huśtawkę nastrojów.

Jest pracoholikiem

Kłótliwość podczas wakacji jest bardzo specyficzna dla mężczyzn uzależnionych od pracy. Z dnia na dzień Twój facet został pozbawiony tego, co go nakręca, co daje mu olbrzymią satysfakcję, stwarza przestrzeń do rywalizacji. Musisz zrozumieć, że pracoholizm jest takim samym uzależnieniem, jak np. alkoholizm czy narkomania. Gdy odbierzemy czynnik uzależniający, to chory traci poczucie sensu. Może stać się agresywny, przelewa swoją frustrację na innych.

Rada

Jeśli podejrzewasz, że Twój facet jest pracoholikiem, to koniecznie zaproponuj mu terapię.

Nie umie wypoczywać

To typowo męska cecha, obserwowana szczególnie i tych facetów, którzy muszą być stale aktywni, są przyzwyczajeni do ciężkiej pracy, nawet w weekendy nie pozwalają sobie na odpoczynek, tylko szukają różnych zajęć w domu czy w ogrodzie. Wypoczynek jest dla takiego mężczyzny czystą stratą czasu, co znów budzi w nim frustrację i powoduje, że staje się kłótliwy.

Zauważa rzeczy, które go denerwują

Na co dzień widujecie się tylko wieczorami, dlatego Twój facet niekoniecznie dostrzega, że np. w ciągu dnia nie jesteś perfekcyjnie umalowana. Nie wie, że dzieci są hałaśliwe, wymagają ciągłej uwagi, psują coś i bałaganią. Podczas wakacji musi się z tym wszystkim zmierzyć i może to być dla niego ciężki szok. To znów budzi frustrację, potęguje stres i tym samym prowadzi do kłótni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.