Święta po rozwodzie – jak to rozwiązać, gdy macie wspólne dzieci?

Mariusz Siwko
21.02.2023

Rozwód jest traumatycznym przeżyciem dla całej rodziny, nawet jeśli przebiegł w cywilizowany, dojrzały sposób. Zwykle jedną z pierwszych wyjątkowo bolesnych konsekwencji rozwodu jest konieczność spędzenia świąt osobno. Jest to tym trudniejsze, jeśli owocem zakończonego związku są dzieci. Jak sobie z tym poradzić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Podzielcie się uczciwie

Najważniejsza zasada brzmi: każde z Was ma prawo spędzić te święta z dziećmi, dlatego nie możecie go sobie odbierać. Zwłaszcza, gdy poza sądem podzieliliście się opieką nad dziećmi. Okażcie dojrzałość, spotkajcie się i ustalcie, że np. Wigilię dzieci spędzą z Tobą i Twoimi rodzicami, a pierwszy dzień świąt z byłym mężem i teściami. Do dyspozycji są aż trzy świąteczne dni, dlatego podzielenie się nimi nie powinno stanowić wielkiego problemu dla dojrzałych ludzi.

Emocje wciąż buzują? Odpuście sobie wspólne spędzanie świąt

Jeśli jesteście świeżo po rozwodzie i rozstawaliście się w silnych emocjach, to odradzamy pomysł wspólnego spędzenia świąt, na przykład Wigilii. Nie róbcie tego sobie, ani dzieciom. Intencje mogą być dobre, natomiast efekt końcowy już niekoniecznie. Najpierw poczekajcie, aż rany się zabliźnią, co może zająć nawet kilka lat.

Uważaj na to, co mówisz o byłym mężu przy dzieciach

Jeśli jesteś w słabych stosunkach z byłym mężem, to przynajmniej nie okazuj tego przy dzieciach. Nie oczerniaj go przy nich, nie nastawiaj dzieci przeciwko ojcu itd. To może wyjść na jaw właśnie w czasie, gdy dzieci będą spędzać jeden ze świątecznych dni z tatą.

Pamiętaj o dziadkach od strony byłego męża

To, że jesteście po rozwodzie, nie oznacza, że dzieci utraciły dziadków. Rodzice Twojego byłego męża wciąż są ich rodziną i mają prawo do kontaktu z wnukami – na pewno będą go łaknąć w okresie świątecznym. Dlatego nie ograniczaj im możliwości spotkania z wnukami, wręczenia prezentów czy spędzenia kilku wspólnych godzin w wybranym świątecznym dniu. Wszystko da się pogodzić, to wyłącznie kwestia dobrej woli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.