Czy nadruk na koszulce można zrobić samemu?

Mariusz Siwko
06.06.2022

Zwykła koszulka może być naprawdę niezwykła, a wszystko dzięki oryginalnemu nadrukowi, który można wykonać nawet samemu. Jeśli tylko pozwolimy sobie na trochę kreatywności i wykorzystamy własny talent, możemy wyczarować niepowtarzalnie ozdobioną odzież, która bez wątpienia przyciągnie niejedno spojrzenie, a nam pozwoli się wyróżnić i wyrazić swoją osobowość, czy pasje. Jak samodzielnie zrobić nadruk na koszulce? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Dowiedz się, jakie są sposoby, i oczaruj wszystkich!

Jak zrobić koszulkę z nadrukiem w domu?

Jeżeli zależy Ci na samodzielnym wykonaniu nadruku na koszulce dostępnymi na wyciągnięcie ręki metodami, bez potrzeby użycia specjalistycznego sprzętu, masz dwie możliwości. Po pierwsze, możesz zakupić specjalny papier termotransferowy, czy folię flex, wykonać samodzielną grafikę i wydrukować ją przy użyciu zwykłej drukarki atramentowej lub laserowej, a następnie przenieść za pomocą żelazka na koszulkę. Po drugie, możesz zaopatrzyć się w specjalne farbki do tkanin i namalować nimi na koszulce wszystko, co tylko chcesz.

Co musisz wiedzieć, robiąc nadruk samodzielnie?

Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, czyli naprasowankę, musisz przygotować odpowiedniej jakości grafikę i wydrukować ją w odbiciu lustrzanym po właściwej stronie arkusza, czyli tej śliskiej, jeśli korzystasz z papieru przeznaczonego do drukowania na jasnych ubraniach. Natomiast jeśli chcesz zrobić nadruk na czarnej lub ciemnej koszulce, musisz kupić specjalny papier do naprasowanek na ciemne tkaniny i zadrukować arkusz po matowej stronie bez lustrzanego odbicia.

W zależności od typu drukarki, jaki posiadasz, zwróć uwagę, czy papier jest przeznaczony do drukarek atramentowych, czy laserowych. Aby mieć pewność, że wszystko robisz tak, jak trzeba, zawsze kieruj się szczegółową instrukcją producenta zawartą na opakowaniu. Wydrukowany motyw pozostaw na kilka lub kilkanaście minut do wyschnięcia. Wytnij aplikację. Następnie dokładnie wyprasuj materiał, na który chcesz nanieść nadruk, rozgrzej żelazko i za jego pomocą nanieś nadruk według wskazówek producenta. Pamiętaj, aby prasować na stabilnym, równym podłożu i bez użycia funkcji pary.

Personalizowanie koszulek za pomocą farbek

Druga metoda samodzielnego zdobienia koszulek, polecana szczególnie dla osób utalentowanych artystycznie, to wykorzystanie specjalnych farbek przeznaczonych do tkanin. Możesz kupić zestaw kolorów albo pojedynczo wybrać te barwy, których akurat potrzebujesz. Na rynku dostępne są farby zarówno do ubrań jasnych, jak i ciemnych. Nanosi się je za pomocą pędzelka, ewentualnie gąbki. Dla ułatwienia sobie zadania można przygotować wcześniej szablon, który ułatwi stworzenie wzoru, jaki chcesz uzyskać.

Przed przystąpieniem do malowania koszulkę warto wyprać bez użycia płynów zmiękczających, najlepiej w samej wodzie, lub wyprasować przy użyciu pary wodnej, czyli poddać zabiegowi dekatyzacji, który ma przygotować tkaninę do dalszej obróbki. Z kolei po malowaniu, materiał pozostawiamy do wyschnięcia na kilka godzin, a następnie dla utrwalenia farby prasujemy koszulkę żelazkiem przez papier do pieczenia lub na lewej stronie.

Nadruk według własnego projektu profesjonalnie wykonany w drukarni

Oprócz przedstawionych powyżej metod istnieje jeszcze jedna, najbardziej profesjonalna i najtrwalsza. To samodzielne wykonanie oryginalnego projektu w wybranym programie graficznym lub prostym kreatorze nadruków dostępnym online, a następnie zlecenie wykonanie nadruku drukarni lub skorzystanie z usług sklepów, które oferują wykonanie spersonalizowanych grafik na odzieży. Szeroką ofertę odzieży z własnym nadrukiem znajdziesz na https://ishirt.pl/.

Czy poza spersonalizowaną grafiką i jej długą żywotnością takie rozwiązanie ma jeszcze jakieś zalety? Oczywiście! To oszczędność czasu i pieniędzy! Zlecenie nadruku w drukarni lub sklepie nie tylko gwarantuje doskonałe parametry jakościowe, ale również kosztuje dużo mniej. Zakup papieru termotransferowego lub farbek do tkanin będzie znacznie droższy, szczególnie gdy zależy nam na wykonaniu pojedynczego nadruku. Poza tym przygotowanie i wykonanie naprasowanki, a tym bardziej namalowanie dekoracji na ubraniu, jest bardzo pracochłonne.

Mamy nadzieję, że nasze podpowiedzi okażą się dla Ciebie pomocne w stworzeniu efektownego nadruku na koszulce według własnego pomysłu, a Twój strój wzbudzi zainteresowanie i zachwyt. Powodzenia!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.