Depresja poporodowa – na co musimy zwracać uwagę u młodej mamy?

Krzysztof Jagielski
20.04.2022

Depresja poporodowa to temat szczególnie trudny, ponieważ młode matki nie chcą w ogóle dopuścić do siebie myśli, iż mogłoby im się coś takiego przydarzyć. Poród i pierwsze miesiące życia dziecka mają być dla nas wspaniałym czasem, gdy pogłębiamy naszą więź z noworodkiem. W rzeczywistości jednak bywa tak, że tej więzi w ogóle nie odczuwamy – a czasami nie mamy tak naprawdę w ogóle ochoty zajmować się naszym dzieckiem. Chcemy tylko spać, płakać i zlecić opiekę nad synem lub córką komuś innemu.

To właśnie mogą być pierwsze objawy depresji poporodowej i nie można tego nigdy ignorować - jeśli tak postąpimy to w pewnym momencie matka może nawet zacząć stanowić zagrożenie dla swojego dziecka. Głęboka depresja może sprawić, iż nie zapewnimy mu niezbędnej opieki. Zdarzały się nawet takie przypadki, gdzie kobieta porzucała swoje dziecko, ponieważ nie wyobrażała sobie, że kiedykolwiek będzie w stanie się nim zająć. Często przyczyną takich działań jest niezdiagnozowana depresja poporodowa. W szczególności może się to przydarzyć kobietom samotnie wychowującym dziecko – u nich nikt nie zaobserwuje objawów depresji na czas.

Co powinno nas zaniepokoić?

Kobiety w ciąży powinny same dowiadywać się możliwie jak najwięcej na temat tego rodzaju depresji - być może dzięki temu one same będą mogły po porodzie stwierdzić, że coś jest nie w porządku. Największym problemem w takiej sytuacji bywa jednak to, że po prostu wstydzimy się, iż być może nie jesteśmy dobrymi matkami – nie chcemy, aby ktoś posądził nas o zaniedbywanie dziecka. Jeśli zawczasu zrozumiemy, czym jest depresja poporodowa - być może łatwiej będzie nam potem poprosić o pomoc.

Osoby z otoczenia kobiety powinny cały czas zwracać uwagę na to, czy jej zmęczenie jest efektem niewyspania i opieki nad noworodkiem – czy jest to coś poważniejszego. Najczęściej to upływający czas i brak poprawy są wystarczającym dowodem na to, że mamy do czynienia z depresją. W takiej sytuacji powinno się skonsultować problem z psychologiem.

Leczenie depresji poporodowej

Depresja poporodowa jest leczona tak samo, jak depresja wywołana przez inne czynniki – stosowana jest psychoterapia i leczenie farmakologiczne. Kobieta może otrzymać receptę np. na Hydroxyzinum VP lub lek Trittico CR. O wszystkim będzie decydował psychiatra i psycholog – po tym, jak przeprowadzony zostanie dokładny wywiad z pacjentką. Warto w takiej sytuacji zapewnić młodej matce wsparcie i umożliwić jej także aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie - to także bywa pomocne w walce z depresją.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie