Jak szukać pracy po urlopie macierzyńskim?

Marek Szydełko
05.10.2023

Urlop macierzyński to okres, w którym młode mamy mogą zregenerować siły i zająć się maluszkiem w pierwszych tygodniach życia. Niestety często powrót do pracy po urlopie macierzyńskim czy urlopie wychowawczym jest wyjątkowo trudny – małe dziecko u kandydatki do pracy to w oczach rekruterów ryzyko częstych nieobecności. Jak skutecznie poszukiwać pracy? Sprawdź, gdzie na mamy czekają oferty pracy w Polsce.

Poszukiwanie pracy – co zrobić, aby było skuteczne?

Znalezienie pracy po ciąży, urlopie macierzyńskim i urlopie wychowawczym nie zawsze jest łatwe. Skuteczność poszukiwań zwiększa odpowiednie przygotowanie – sporządzenie planu uwzględniającego możliwości i oczekiwania osoby poszukującej pracy, regularne szukanie zgodnych z nim ofert i stworzenie CV. Do tego ostatniego zadania przyda się kreator CV online. Profesjonalne narzędzie do przygotowywania CV pomoże stworzyć przejrzyste dokumenty aplikacyjne, które stanowią wizytówkę każdego kandydata. W ten sposób można wyróżnić się na tle konkurencji, a tworzenie CV dopasowanego do konkretnej oferty pracy nie sprawia żadnego problemu.

Nie ma znaczenia, w jaki sposób szukasz pracy – możesz wykorzystać znajomości, udać się do lokalnego urzędu pracy lub regularnie przeglądać internetowe (na przykład na Praca.pl) i prasowe ogłoszenia – po znalezieniu oferty i wysłaniu zgłoszenia kolejnym krokiem jest rozmowa rekrutacyjna. Warto dobrze się do niej przygotować: poznać działalność firmy i przedstawić swoje kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe jako wartość dla przyszłego pracodawcy. W ten sposób Praca.pl – oferty pracy będą łatwiej dostępne niezależnie od tego, czy kandydatem jest kobieta bezdzietna czy młoda mama.

Praca w Polsce dla mam – ogłoszenia w sieci, kontakty osobiste czy urząd pracy?

Jedna ze skutecznych metod poszukiwania pracy to wykorzystanie kontaktów osobistych. Możesz szukać zatrudnienia z pomocą znajomych lub rodziny – być może w firmach, w których pracują, są aktualnie wolne wakaty na interesujących cię stanowiskach lub bliscy słyszeli o pracy w innym miejscu.

Inna forma poszukiwania pracy to ogłoszenia publikowane w sieci i w prasie. Internet jest nieocenionym źródłem informacji – możesz przeglądać branżowe fora, media społecznościowe i specjalistyczne serwisy ogłoszeniowe takie jak portal Praca.pl. Oferty zamieszczane są nie tylko przez pracodawców, ale również przez organizacje społeczne – związki zawodowe i stowarzyszenia branżowe.

Wiele ogłoszeń przeznaczonych jest jedynie dla osób zarejestrowanych w urzędach pracy, dlatego warto udać się do najbliższego PUP i sprawdzić możliwości zatrudnienia czy aktywizacji zawodowej w danym regionie. Można też postawić na certyfikowane agencje pośrednictwa pracy.

Praca w Polsce dla mam może być poszukiwana bezpośrednio u pracodawców – nawet, gdy aktualnie firma nie poszukuje aktywnie pracowników. Najlepiej nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny z osobą decyzyjną w kwestii zatrudnienia: pracownikiem kadr lub rekruterem, który może skontaktować się z tobą w przyszłości, gdy firma będzie potrzebowała nowych pracowników.

Jakie pytania nie powinny padać w trakcie rozmowy rekrutacyjnej?

W przypadku kobiet pytania o sytuację rodzinną to częsty element rozmów rekrutacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że kwestie osobiste, a w tym na przykład plany prokreacyjne nie powinny być przedmiotem zainteresowania rekrutera czy potencjalnego pracodawcy. Oznacza to, że mama ma prawo odmówić odpowiedzi na osobiste czy niekomfortowe pytania, które w żaden sposób nie są związane z kompetencjami wymaganymi na danym stanowisku.

Co ważne, niezależnie od rodzaju oferty pracy w Polsce, gdy na rozmowie rekrutacyjnej pojawiają się pytania o prokreację i sytuację rodzinną, kandydat może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). A jeśli młoda mama ma uzasadnione podejrzenie, że doszło do dyskryminacji (na przykład ze względu na płeć lub posiadanie dziecka), może wnieść pozew do sądu pracy, gdzie to pracodawca będzie musiał udowodnić, że do żadnej dyskryminacji nie doszło.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie