Jak zatrzymać wypadanie włosów? Poradnik

Marek Szydełko
20.10.2022

Nadmierne wypadanie włosów, które może przerodzić się z czasem w łysienie, to problem wielu osób niezależnie od płci i wieku. W większości przypadków można mu zapobiegać lub przynajmniej w znacznym stopniu je ograniczyć – szczególnie jeśli przyczyną jest niewłaściwa dieta lub nieodpowiednia pielęgnacja. Przedstawiamy krótki poradnik, który wyjaśni Ci, co może być powodem łysienia i jak radzić sobie, kiedy zauważysz jego pierwsze objawy. Dowiedz się, jak zatrzymać wypadanie włosów i o czym warto pamiętać na co dzień, by go uniknąć!

Po pierwsze – ustal przyczynę

Nie można skutecznie zwalczyć problemu, jeśli nie zna się jego przyczyny – żadna kuracja w takim przypadku nie będzie w pełni skuteczna. Wypadanie włosów może być efektem nieprawidłowej pielęgnacji, ale też objawem bardzo wielu schorzeń i nieprawidłowości w organizmie. Najczęstsze przyczyny łysienia to:

  • używanie nieodpowiednich kosmetyków do włosów;
  • zbyt intensywna stylizacja przy użyciu silnych środków chemicznych oraz wysokich temperatur;
  • choroby skóry głowy (łupież, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry);
  • przebyte choroby ogólnoustrojowe i zakaźne (w tym również Covid-19);
  • zaburzenia hormonalne;
  • niewłaściwa dieta, używki, radykalne odchudzanie;
  • przyjmowanie niektórych leków (np. tabletek antykoncepcyjnych);
  • przewlekły stres, nerwica i różnego rodzaju zaburzenia psychiczne;
  • uwarunkowania genetyczne.

Jeśli wypadanie włosów spowodowane zostało przez czynniki zewnętrzne (czyli jest to tzw. łysienie telogenowe), chorobowe lub psychogenne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że walka z nim zakończy się sukcesem. Kluczowe jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki medycznej, by wykluczyć lub rozpoznać przyczyny zdrowotne – to ukierunkuje dalsze działania. Jeśli w organizmie nie zachodzą żadne niepokojące zmiany, być może wystarczy zmienić sposób pielęgnacji. Zdecydowanie trudniej walczyć z wypadaniem włosów w przypadku łysienia uwarunkowanego genetycznie, tzw. androgenowego, wywoływanego przez nadwrażliwość mieszków włosowych na działanie hormonu o nazwie dihydrotestosteron (DHT), choć i w tym przypadku można podjąć odpowiednie kroki – dostępne są leki i kuracje, które pozwalają osiągnąć całkiem dobre efekty.

Po drugie – odpowiednia dieta

Jak zostało wspomniane wyżej, jedną z przyczyn wypadania włosów może być niewłaściwa dieta. Rola prawidłowego żywienia w dbaniu o gęste włosy jest nieoceniona – kondycja pasm to w dużej mierze odzwierciedlenie stanu całego organizmu. Łysienie bardzo często może być objawem niedoborów witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co zatem powinno znaleźć się w diecie, by uniknąć wypadania włosów?

Przede wszystkim warto sięgać po produkty bogate w witaminy A, C, E i z grupy B (w tym B7 – biotynę), które wpływają na to, że włosy stają się mocniejsze, nie łamią się i rosną szybciej. Bardzo ważne jest również dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki minerałów – szczególnie żelaza i cynku (które biorą udział w produkcji keratyny, podstawowego budulca włosa, i normalizują pracę gruczołów łojowych), selenu (chroniącego skórę głowy przed wolnymi rodnikami, a więc opóźniającego procesy starzenia) oraz miedzi (poprawiającej wchłanianie żelaza i wzmacniającej włosy). Pełnowartościowe białko jest równie istotne, ponieważ to dzięki aminokwasom skóra głowy zachowuje dobrą kondycję, a co za tym idzie – również mieszki włosowe pracują prawidłowo. Z kolei NNKT, czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, m.in. omega-3, odpowiadają za odżywienie cebulek i powstawanie oraz wzrost nowych włosów.

Suplementy na wypadanie włosów

Ustalenie zbilansowanej diety bywa trudne, może nawet wymagać konsultacji z dietetykiem. Zdarza się też, że z różnych przyczyn dostarczanie organizmowi poszczególnych składników odżywczych wyłącznie z pożywienia nie wystarcza – niedobory są zbyt duże lub potrzebna jest po prostu większa dawka konkretnego pierwiastka lub witaminy. W takiej sytuacji konieczna staje się suplementacja. Warto sięgnąć po sprawdzony suplement na wypadanie włosów, np. syrop z serii „Gęste Włosy” marki Bioélixire, zawierający wyciąg z agrestu indyjskiego (czyli amli, znanej od wieków ze względu na swoje właściwości hamujące łysienie i przyśpieszające porost włosów), biotynę, cynk i L-cysteinę, czyli podstawowe składniki wpływające na poprawę stanu pasm, ich zagęszczenie i wzmocnienie. Ważne, by wybrany preparat miał potwierdzone działanie i był opracowany we współpracy z trychologami i dermatologami.

Po trzecie – właściwa pielęgnacja

Bardzo częstą przyczyną osłabienia i wypadania włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Bywa, że kosmetyki, które z pozoru błyskawicznie poprawiają wygląd pasm, przy dłuższym stosowaniu osłabiają i uszkadzają ich strukturę. Jak zatrzymać wypadanie włosów? Przede wszystkim staraj się unikać szamponów zawierających SLS i wybieraj produkty bazujące na delikatnych detergentach. Po każdym myciu głowy nakładaj na włosy odżywkę lub maskę, by zapewnić im ochronę i dogłębne odżywienie oraz nawilżenie. Oczywiście, najlepszą opcją jest korzystanie z naturalnych, łagodnie działających produktów opracowanych specjalnie po to, by hamować wypadanie włosów – np. bazujących na wyciągu z amli lub czarnuszki.

Zdecydowanie najłatwiejszym rozwiązaniem jest stosowanie kompletnych kuracji hamujących wypadanie włosów, takich jak seria „Gęste Włosy” Bioélixire. Zestaw czterech produktów (suplement na wypadanie włosów, szampon, odżywka i serum w formie wcierki) pozwala kompleksowo zadbać o pasma i skórę głowy (od wewnątrz i od zewnątrz), znacznie przedłużyć cykl życia włosów, ograniczyć czynniki, który wpływają na ich wypadanie, i przyspieszyć ich porost.

Bardzo ważnym aspektem walki z wypadaniem włosów – o którym niestety wiele osób zapomina – jest też odpowiednie dbanie o skórę głowy. Jej dobra kondycja odpowiada za prawidłową pracę cebulek włosowych, a zatem również na długość cyklu życia włosów. Warto zatem stosować specjalne wcierki o składzie hamującym wypadanie i stymulującym ich porost, peelingi mechaniczne lub enzymatyczne, a także regularnie wykonywać masaż skalpu, który poprawi jego ukrwienie, a co za tym idzie, wpłynie pozytywnie na dostarczanie składników odżywczych do mieszków włosowych.

Zadbaj o odpowiedni sposób pielęgnacji!

Zapobieganie wypadaniu włosów to nie tylko wybór odpowiednich kosmetyków, ale również ich właściwe stosowanie oraz wprowadzenie do codziennej rutyny pielęgnacyjnej dodatkowych zabiegów. O czym warto pamiętać, aby zatrzymać wypadanie włosów?

  • Myj głowę metodą OMO (odżywka/mycie/odżywka) – jest bezpieczniejsza dla włosów.
  • Zabezpieczaj włosy po każdym myciu kosmetykami ochronnymi (olejkiem, serum silikonowym, mgiełką).
  • Staraj się jak najrzadziej stylizować pasma z użyciem wysokich temperatur i zawsze używaj preparatów termoochronnych.

Jeśli szukasz dodatkowych informacji, jak jeszcze można zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne, by zapobiec łysieniu, zajrzyj na specjalistyczny blog o włosach Gęste Włosy. Znajdziesz tam wiele ciekawych wiadomości i praktycznych porad.

I na koniec – tego unikaj!

Oczywiście, podstawą walki z wypadaniem włosów jest ustalenie przyczyny takiego stanu rzeczy, a następnie podjęcie właściwych kroków, by mu zapobiec. Jednak wymienić można również szereg czynników, których należy unikać, by nie pogarszać sprawy, a przede wszystkim – nie prowokować powstania problemu. Warto zatem:

  • wyeliminować z diety nadmiar słodyczy i produktów wysoko przetworzonych zawierających w składzie spulchniacze, sztuczne barwniki i konserwanty – powodują one usuwanie cennych minerałów z organizmu i gromadzenie się w nim toksyn, co wpływa na stan pasm;
  • unikać długiego przebywania na słońcu (albo stosować kosmetyki do włosów z filtrem UV o odpowiednim SPF);
  • ostrożnie przeprowadzać zabiegi chemiczne lub korzystać w tej kwestii z usług doświadczonych specjalistów – spalenie włosów, ich przesuszenie i uszkodzenie w wyniku nieprawidłowej koloryzacji, rozjaśniania przy użyciu zbyt mocnych środków lub trwałej ondulacji mogą powodować nadmierne wypadanie;
  • nie wiązać pasm w ciasne koki ani nie ściskać ich mocno gumkami i frotkami;
  • zaprzestać przyjmowania używek – nadmierne spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów również mają bardzo negatywny wpływ na kondycję włosów.

Jak zatrzymać wypadanie włosów? Reaguj szybko!

Wypadanie włosów jest naturalnym zjawiskiem – nasila się wiosną i jesienią, może być też efektem długotrwałego stresu. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej niż kilka tygodni, czas reagować. Im wcześniej wyeliminujesz przyczynę problemu, tym łatwiej będzie Ci sobie z nim poradzić! Przede wszystkim przeanalizuj podstawowe czynniki, które mogą go powodować – dietę oraz codzienną rutynę pielęgnacyjną. Pamiętaj, że łysienie telogenowe czasem objawia się dopiero kilka tygodni, a nawet miesięcy po wystąpieniu przyczyny (np. pół roku po radykalnym odchudzaniu). Ostatecznie może okazać się, że konieczna będzie wizyta u dermatologa lub trychologa, by przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie